Bizi takip edin

Politika

CHP’den referandum başvurusu

->

-> 47

Çok sayıda ihlalin yaşandığı referandumun için halk sokaklara dökülürken CHP de bugün saat 14.30’da oylamanın iptali için YSK’ye başvurdu

CHP, birçok ihlalin yaşandığı referandum oylamasının iptal edilmesi talebiyle bugün Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu. CHP Basın Birimi’nden yapılan açıklamaya göre, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, saat 14.30’da dilekçeyi YSK’ye verdi. Dilekçenin YSK’ya sunulmasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan burada açıklama yaptı.

Olağanüstü Hal (OHAL) şartlarında “Hayır” kampanyasının baskı altında yapıldığını belirten Tezcan, “Millet kampanyası aslında devlet kampanyasına galip gelmiştir. Hayır’ın galip geldiğini tüm temiz vicdanlar hissediyor” dedi. “Sopalı seçimlerini görmüştük. Bu da mühürsüz seçimdir” diyen Tezcan, sonuçların gayrimeşru olduğunu dile getirdi. Tezcan, “Halk oylamasının meşruiyetini sağlayacak tek şey bu referandumun iptalidir” diye belirtti. Hiçbir seçimde görülmediği kadar eksik oy ortaya çıktığını ifade eden Tezcan, “Sabah sandıklara verilen eksik oyları alıp da mühürsüz oyların geçerli olacağını sayacağı kararını da eklediğiniz zaman ortaya organize bir oy hırsızlığı çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

Tezcan başvuru gerekçelerini şöyle açıklamıştı: “Hayır kamu vicdanında kazandı. Mühürsüz oyların geçerli sayılması, evet mühürlerinin kullanılması ve gizli sayım yapılması seçimleri şaibeli hale getirmiştir. Toplumsal uzlaşma metini olması gereken anayasa toplumsal yarılma metni haline geldi. Böyle bir tabloda meşruiyet tartışmasını sona erdirecek tek bir karar vardır, YSK tarafından seçimin iptal edilmesidir.”

25 milyon boş pusula nerede?

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise yaptığı açıklama ile önemli bir noktaya dikkat çekti. Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Sağlar, “58 milyon seçmen için 74 milyon pusula bastırmıştınız. 49 milyonu kullanıldığına göre geriye kalan 25 milyon boş pusula nerede?” diye sordu.

ANKARA