Bizi takip edin

Politika

Baydemir: ‘Hayır’lar sandığa girdi, AA ve YSK ‘evet’ çıkarttı

->

-> 21

AKP’nin baskı ve hileyle yüzde 51 oranında ‘evet’ çıkardığını belirten Baydemir, ‘Hayırlar sandığa girdi, AA ve YSK evet çıkarttı’ dedi. Kürtlerin tehditlere rağmen, silahların gölgesinde ve ölümü göze alarak ‘Hayır’ dediğini ifade eden Baydemir, ‘Hayır mücadelesi yeniden başlıyor’ diye belirtti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Baydemir, partisinin referandum sonrası ilk grup toplantısında, gelişmeleri değerlendirdi. Tutuklu HDP eşbaşkanları, milletvekilleri ve Kürt siyasetçileri selamlayarak konuşmasına başlayan Baydemir, halkların bütün baskılara karşın, “özgürlük, adalet ve eşitlik taleplerini ve iradelerini” ortaya koyduklarını dile getirdi. Baydemir, “Bugün dünden çok daha umutluyuz. Bunun nedeni halklarımızın ortaya koyduğu irade ve tercihtir” dedi.

‘Hayır mücadelesi yeniden başlıyor’

AKP’nin halkların iradesini cezaevlerine koyarak, darbe ve Olağanüstü Hal (OHAL) koşullarında referandumu dayattığını, MHP ile yaptığı ittifaka rağmen, hile ve baskıyla yüzde 51 oranında “evet” çıkardığını belirten Baydemir, “Hayırlar sandığa girdi, Anadolu Ajansı ve YSK evet çıkarttı” diye konuştu. Baydemir, “Özü itibariyle Hayır mücadelesi yeniden başlıyor bu ülkede” diye konuştu.

‘Kürtler namlunun ucunda sandığa gitti’

“Ortada bir zafer yok. Hayır’ı savunanların baskıya ve saldırıya rağmen ortaya koyduğu güçlü iradesi var” diyerek, 17 büyük şehirde “Hayır” çıktığını hatırlatan Baydemir, “Bir toplumsal mutabakat çıkmamıştır, bu anayasa meşru değildir. Bütün bunların yanında Kürtler namlunun ucunda sandığa gitmiştir” ifadelerini kullandı. İhlallere ilişkin tuttukları 65 sayfalık rapordan kimi detaylar paylaşan Baydemir şöyle konuştu: “Bu süreçte 11 bin insanımız gözaltına alındı, 5 bin insanımız cezaevine atıldı. Eşbaşkanlarımız ile birlikte 13 vekilimiz, 83 belediye eşbaşkanımız tutuklandı. Referandum sürecinde 2 bin 165 Hayır aktivisti gözaltına alındı. Selamımızı alan yurttaş bile tek tek kameralara alındı. Vekillerimiz kampanyalarını adliye koridorlarında yapmak zorunda kaldı.”

‘Bize selam verenler kameraya alındı’

Hayır’a destek verdikleri için fişlenen insanların fotoğraflarını da paylaşan Baydemir, “Bize selam verdiği için kameraya alınan yurttaşların resmidir bu. Bir anne bebeği ile bize selam verdiği için kameraya alındı. ‘Bêjin Na’ şarkımız yasaklandı. Dün de ‘faşizme hayır’ diyorduk bugün de diyoruz” diye konuştu.

‘Ekranlar HDP’ye kapatıldı’

Baydemir, ekranların kendilerine kapatıldığını, TRT dahil 17 ulusal kanalda Erdoğan ve danışmalarının 360 saat propaganda yapmasına karşılık, HDP’nin sadece 58 dakika propaganda yapabildiğini hatırlattı. 1-31 Mart tarihinde TRT’de Erdoğan ve Danışmanlarına 2 bin 511 dakika AKP’ye 4 bin 46 dakika, HDP’ye ise hiç yer verilmediğini söyleyen Baydemir, ancak bunun işe yaramadığını kaydetti.

‘Yalancı cennet vaadine Hayır denildi’

Bütün bunlara rağmen insanlara “yalancı cennet vaadinde” bulunulduğunu ancak yurttaşların yalancı cennet ve vaatlere “Hayır” dediğine işaret eden Baydemir, “Sesimizi sosyal medya üzerinden duyurmak istedik, bir süre sonra sosyal medya yasaklandı. Bir yandan devletin imkanı ile cumhurbaşkanı, bakanlar, başbakanlar; öte yandan iman gücü ile çalışma yapan bizler…” şeklinde konuştu.

‘Kürtler yüzde 62 oranında Hayır dedi’

“Evet” çalışmasında ağırlıklı olarak örtülü ödeneğin kullanıldığını, valilerin “Evet” çalışması yürüttüğünü, toplantı ve gösterilerin yasaklandığını, “sokağa çıkma yasakları”nın ilan edildiğini hatırlatan Baydemir, insanların iş, aşı ve rızkı ile tehdit edildiğini söyledi. Bu konuda muhtarların da tehdit edildiğini dile getiren Baydemir, bir muhtara “Senin köyünde 7 Haziran’da çıkan sonuç bu, senin oğlunun öğretmen olduğunu biliyoruz inşallah yeni KHK’da sorun olmaz” denilerek tehdit edildiğini belirterek, “Kürtler göze alarak sandık başına gitti. Coğrafyaları yakılıp yıkılmasına, iradeleri tutuklanmasına belediyelerine kayyum atanmasına rağmen, bölgenin büyük oranında yüzde 62 zulme baskıya Hayır dedi. İnsanlık onuru işkenceyi yenecektir iradesini ortaya koydular” dedi.

‘Kürtlerin Hayır’ı yeni bir kapı aralıyor’

Baydemir, “Kürt halkı ölüme rağmen diline kültürüne sahip çıktı. Kürtler ‘tekçiliğe savaşa kayyuma Hayır’ dedi. Kürtlerin Hayır’ı ülkeye yeni bir fırsat kapısı açılmasına imkan sunuyor. Kürtler inkar edilmelerine ve tekçi anayasa dayatılmasına hayır dediler. Kürt karşıtlığına içeride ve dışarıda hayır dediler” diye konuştu.

‘Sonuçlar arasında uçurum var’

HDP’nin oy oranlarının yüksek olduğu yerlerde özellikle Êlih’de (Batman) sandıkların başka yerlere taşındığının altını çizen Baydemir, “Pek çok yerde asker ve jandarma gölgesi altında yurttaşlar oy kullandı. HDP’nin yurtdışı seçim çevrelerine üye vermesi engellendi. Yüzlerce sandıkta HDP sandık takip sonucu ile YSK kararı arasında uçurumlar var” dedi.

‘Seçim şaibelidir’

Gizli oy ve açık sayım ilkesinin ihlal edildiğini ve seçime şaibe karıştırıldığını ifade eden ve “Bu seçim şaibelidir” diyen Baydemir, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un “silahların gölgesi kalktı” sözlerini hatırlatarak, sandık başında silahla ve rabia işareti ile poz veren bir fotoğraf ile yalanladı. Baydemir, söz konusu sandıktan 290 “Evet” 2 “Hayır” oyu çıktığını hatırlattı.

Seçime YSK darbesi

Mühürsüz oy pusulalarının kabul edilmiş olmasını “seçime darbe” şeklinde yorumlayan Baydemir, 2014 yerel seçimlerinde Norşin’de (Güroymak) Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) kazandığı seçimlerin mühürsüz oy gerekçesiyle AKP’nin başvurusu üzerine iptal edildiğini hatırlattı.

Atasözü ile yanıt

Bütün seçim günahlarının YSK’nin boynunda olduğunu söyleyen Baydemir, “Meşruiyet krizi aşılmadığı müddetçe toplumun ihtiyacı giderilmeyecektir” diyerek AGİT raporuna işaret etti. Cumhurbaşkanının AGİT raporunu kabul etmediğine yönelik sözlerini hatırlatan Baydemir, “Peki kim Erdoğan’ı tebrik etti. Katar emiri, krallar… Maşallah maşallah şahidê rovî duvê rovî ye (Tilkinin şahidi kuyruğudur)” diye konuştu.

‘Yeni anayasa iradesini paylaşıyoruz’

24 milyon insanın ortaya koyduğu “Hayır” tercihi ile yeni bir anayasa yapılması iradesini bugünden itibaren başlattıklarını belirten Baydemir, 12 Eylül anayasasının yüzde 92 ile kabul edilmesine rağmen halen meşruiyetinin tartışıldığını hatırlattı ve “Bu da böyle bir meşruiyet sorunu yaşayacaktır” dedi. Halkın 16 Nisan’da hükümete, “Savaş politikalarını durdur, müzakerelere kapı arala, Kürt düşmanlığı politikalarından vazgeç, kayyım uygulamalarını kaldır, tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarını serbest bırak” mesajı verdiğinin altını çizen Baydemir, “Eşbaşkanlarımız, belediye başkanlarımız 16 Nisan iradesiyle beraat etmişlerdir, serbesttirler” ifadelerini kullandı.

‘Tecrit işkencedir’

Cezaevlerindeki açlık grevlerine de dikkat çeken Baydemir, 33 farklı cezaevinde 292 siyasi mahkumun açlık grevlerinin devam ettiğini hatırlattı. Açlık grevlerinde bulunanların yaşadığı sağlık sorunlarına dikkat çeken ve durumun kritik aşamaya geldiğini dile getiren Baydemir, “Devletin himayesinde bulunan bu insanlar neden açlık grevi yapıyorlar? Tecridi OHAL’i kaldırın diyorlar. Siyasi operasyonlar dursun diyorlar. Tecrit işkencedir işkence insanlık payesine karşı suçtur” şeklinde konuştu.

‘OHAL yargısız infazdır’

OHAL uygulamasının ne anlama geldiğini Gazi’deki yargısız infazlar üzerinden anlatan ve doğum gününe giden insanların öldürüldüğüne dikkat çeken Baydemir, “OHAL demek yargısız infazdır. Tecrit de savaş demektir. Tecridin kaldırılması müzakerelerin yeniden başlaması demektir. Meclis Başkanvekilimiz, İdare Amirimiz ile girişimlerde bulunduk. Ancak şimdiye kadar herhangi bir duyarlılık göstermediler. Bu insani bir çığlıktır. Açlık grevleri emin olsunlar ki bu çığlık milyonlarca insan tarafından duyulmuştur. Gelin bunu çözelim. Buna biz sahip çıkacağız. Açlık grevlerini bugünden tezi yok Meclis Genel Kurulu’na getiriyoruz. Yeni bir mücadele alanı ve hattı belirliyoruz” dedi. Baydemir, kayyum atanan belediyelere de dikkat çekerek, “Bu belediyelerin kaynakları ilk defa halkın ihtiyaçları dışında referandum için kullanıldı. Bir gün gelecek o belediyeler yeniden halk tarafından özgürleştirilecek” diye belirtti.

‘İşkencelere rağmen yüzde 90 Hayır’

“Sokağa çıkma yasağı” ilan edilen köylerde işkencelere rağmen yüzde 90 düzeyinde ‘Hayır’ çıktığını belirten Baydemir, “İnsanlık onuru işkenceyi yenmiştir. Selam olmuştur. Önümü ilikleyerek, Silvan’a yüzde 76 Hayır selam olsun. Sur’a selam olsun. Gever yüzde 76, Nusaybin 78, Şırnak yüzde 71… Selamlıyorum. Carek din hezar silav li we be. (Bir kez daha binlerce selam) Anaların döktüğü gözyaşları boşuna gitmedi. Bir kez daha bize taleplerimizi soracaklar” dedi. Araştırma Şirketlerinin “Kürtler yüzde 80 oranında evet diyecek” sözlerini hatırlatan Baydemir, “Şimdi haritayı önlerine alsınlar. Yüzleri kızarmıştır. Kızarmamışsa biz zaman zaman kendilerine hatırlatacağız” şeklinde konuştu.

Baydemir, Êzidilerin Çarşema Sor bayramını da kutladı.