Bizi takip edin

Politika

AL SANA NORŞÎN ÖRNEĞİ

->

-> 23

Mühürsüz oy pusulalarının YSK tarafından geçerli sayıldığı şaibeli referandumun ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. YSK, yaklaşık 2 buçuk milyon oyu ilgilendiren itiraza rağmen, “sandık kurulu mührü taşımayan oy pusulası ve zarfların, dışarıdan getirilerek kullanıldığı kanıtlanmadıkça geçerli sayılmasına” karar verdi. YSK 1984, 1989, 1990, 1994 ve 2004’te yapılan seçimlerde de benzer kararlar aldığını öne sürdü. Ancak aynı YSK, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde Bedlîs’in (Bitlis) Norşîn (Güroymak) ilçesinde AKP’nin itirazı üzerine bir sandıkta mühürsüz zarflar bulunduğu gerekçesiyle seçimi iptal etmişti. Söz konusu seçimlerde dönemin BDP adayı Mehmet Emin Özkan, belediye başkanlığını kazanmış; ancak bir sandıkta kullanılan oy zarflarında mühür bulunmadığı gerekçesiyle seçim iptal edilmişti.

AKP itiraz etmişti

30 Mart 2014’teki seçimde BDP’nin adayı Özkan, kurulan 44 sandıkta 4 bin 522 oy alarak, AKP’nin adayı Hüseyin Mutlu’yu 32 oy farkla geçip seçimi kazanmıştı. Ancak AKP’nin seçim sonucuna itirazı üzerine sandıklar İlçe Seçim Kurulu’nun kararıyla 3 kez üst üste sayılmıştı. Her defasında yapılan sayımda sonuç değişmeyince AKP bu kez İl Seçim Kurulu’na itirazda bulunmuştu.

Seçim tekrar edildi

YSK, İl Seçim Kurulu’nda yapılan 4’üncü sayımda bir sandıkta kullanılan oy zarflarında mühür olmadığını belirterek, bu gerekçeyle seçimi iptal etmiş ve 1 Haziran 2014 tarihinde yeniden seçim yapılmasına karar vermişti. 1 Haziran 2014’te ilçede bir kez daha kurulan sandıkta BDP’nin adayı Özkan oyların yüzde 55.7’sini alarak seçilmiş, AKP ise yüzde 42.9’la kaybetmişti.

BEDLÎS /dihaber