Bizi takip edin

Politika

ABD ve AB raporu bekliyor

->

-> 7

ABD ve Avrupa Birliği (AB), şaibeli referandum sonucuna ilişkin AGİT’in raporu gelmeden net açıklama yapmayacaklarını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir sözcüsü, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, “Sonuçların doğrulanması ve AGİT’in (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) ilk bulgularına ilişkin raporuna kadar yorum yapmaktan kaçınacağız” dedi.

Müzakereler sonlanabilir

AB de, referandumun şaibeli sonuçlarına yönelik ihlallere dair AGİT’in değerlendirmesini beklediğini açıkladı. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB’nin Genişlemeden Sorumlu Temsilcisi Johannes Hahn, yaptıkları ortak açıklamada “Anayasa değişikliği metinleri ve özellikle pratikteki uygulamaları, Türkiye’nin AB adayı olarak yükümlülükleri ve Avrupa Konseyi üyesi olması ışığında değerlendirilecektir. İddia edilen usulsüzlüklerle ilgili AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu Uluslararası Misyonu’nun değerlendirmesini bekliyoruz” ifadelerinı kullandı. Öte yandan AB’den “tek adam” rejiminin hayata geçmesi halinde müzakerelerin sonlandırılması işaretleri de geliyor.

Merkel’den açıklama

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, referandum sonuçlarına ilişkin ilk açıklamasında, ‘Türk toplumunun bölünmüş olduğu’ yorumunu yaptı. Merkel’in ve Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile ortak yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Alman hükümeti Türkiye’deki referandumun resmi olmayan sonuçlarını dikkate alıyor. Referandumda alınan yakın sonuç Türk toplumunun ne kadar bölünmüş olduğunu gösteriyor. Bu durum Türk hükümeti ve Erdoğan için büyük sorumluluk anlamına geliyor. Türkiye ve AB kurumları arasında Venedik Komisyonu’nun anayasal reformlar ve prosedüre ilişkin endişelerine yönelik görüşmeler yapılmalıdır.” Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da, resmi olmayan sonuçlara göre, Türkiye toplumunun yapılması planlanan reformlar konusunda bölünmüş olduğunu gösterdiğini belirtti. Hollande’ın ofisinden yapılan açıklama, ayrıca idam cezasının yeniden yürürlüğe konulmasının Avrupa değerleri ile kopuşa yol açacağı vurgulandı.

HABER MERKEZİ