Bizi takip edin

Haber

YSK’ye tepki çığ gibi büyüyor

->

-> 50

Çok sayıda ihlalin yaşandığı ve YSK’nin mühürsüz oyların geçerli sayılması yönündeki skandal kararına tepki gösteren yurttşalar, birçok yerde sokağa çıktı. Üç merkezde 31 kişi gözaltına alındı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) mühürsüz zarflardaki oyları geçerli sayması kararı ve oylama sırasında yaşanan birçok şaibe ile sonuçlanan referandumun ardından Türkiye’nin her yerinde sokağa çıkma çağrıları yapıldı.Sokağa çıkan yurttaşlara bazı yerlerde polis saldırdı. 23 kişi gözaltına alındı. İzmir Bornova’da kararı ve oylama sırasındaki şaibeleri protesto edenlere polisin saldırması sonucu, 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul’un birçok noktasında eylem

İstanbul Kadıköy’de yurttaşlar “Bu seçim meşru değildir, HAYIR biz kazandık” sloganları atarak yürüyüş yaparken, Bakırköy’de yurttaşlar YSK’nin skandal kararını ve seçim usulsüzlüklerini tencere tavalı yürüyüşle protesto edildi. Beşiktaş’ta Kartal Heykeli önünde toplanan kalabalık grup ıslık ve alkışlarla yürüyüş gerçekleşti. Beşiktaş’ta protestolara katılım genişti. Gazi mahallesinde yurttaşlar evlerinden tencere tava sesleriyle skandal kararı protesto etti. Kartal’da da “HAYIR kazandı” adıyla eylem gerçekleştirildi. Avcılar’da Birleşik Haziran Hareketi Avcılar Meclisi’nin çağrısı ile Marmara Caddesi’nde eylem yapıldı.

Tencere tavalı eylem

Ankara’da ODTÜ’lü öğrenciler “HAYIR daha bitmedi yeni başliyor” slogan ile yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrencilerin caddeye inişini polis TOMA ile engelledi. Öğrenciler polis barikatı karşısında basın açıklamalarını okudu. “Hayır” oylarının önde olduğu Batıkent ve 100. Yıl Mahallesi’nde yurttaşlar tencere ve tavalarla şaibelerle dolu referandum sonuçları protesto etti.

Samsun’da protesto

Samsun Türk İş kavşağında buluşan Samsunluları polis barikatı karşıladı. Polis barikatının karşısında yaptıkları basın açıklamasında referandum sonuçlarını ve YSK’yi protesto eden halk “Hayır” demeye devam edeceklerini ilan etti.

Antalya ve Eskişehir’de gözaltı

Antalya’da yurttaşlara saldıran polis, 13 kişiyi gözaltına aldı. Eskişehir Yenimahalle’de üniversiteliler ve mahallellinin tencere tavalı eylemine polis saldırdı; 8 kişi gözaltına alındı.