Bizi takip edin

Rojava

Tabka’nın kalbine doğru

->

-> 8

Tabka merkeze giren QSD güçleri ile DAİŞ çeteleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. QSD güçleri, DAİŞ’e ağır darbe vurarak mahallelerde ilerliyor

Kuzey Suriye Federasyonu ordusu Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Tabka operasyonu finale doğru ilerlerken, kent merkezine giren QSD güçleri ile DAİŞ çeteleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. QSD güçleri kent merkezinde DAİŞ çetelerine ağır darbe vurdu.

Mahallelerde çatışma

Tabka kentini ve Fırat Barajı’nı özgürleştirme operasyonunu takip eden ANHA muhabirleri, önceki gece DAİŞ çetelerinin İskenderiye ve Ayid Saxira mahallelerinde QSD savaşçılarına saldırdığını ve çıkan çatışmada savaşçıların çetelere ağır darbe vurduğunu bildirdi. Savaşçılar İskenderiye Mahallesinde 300 metre ilerleyerek çetelerin elinde olan stratejik bir binayı da ele geçirdi. Çatışmalarda 10’dan fazla çeteci öldürüldü, 9 çetecinin cesedi savaşçıların eline geçti.

QSD kentte ilerliyor

Ayid Saxira Mahallesinde ise 2 bomba yüklü araç hedefine ulaşmadan savaşçılar tarafından imha edildi. Saldırılara rağmen QSD savaşçıları Ayid Saxira Mahallesinde 2 kilometre ilerledi. Ayrıca bir panzer, 3 Hammer (üçü de darbelenmiş) ve çok sayıda askeri araç savaşçıların eline geçti.

Önceki gece Uluslararası Koalisyon uçakları da çetelerin bulunduğu 5 noktayı bombaladı. DAİŞ çetelerinin savaşçıların ilerleyişini engellemek için kentte çok sayıda mayın düzeneği ve keskin nişancılarını da yüksek noktalara yerleştirdiği söyleniyor.

Köylere saldırı

Çeteler Tabka’ya yakın Safsafah köyünün doğusundan da gece yarısı köye girmeye çalıştı. Savaşçıların durumu fark etmesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmada bir çeteci öldürüldü, DAİŞ geri çekildi. İbad köyünde de biri çetebaşı olmak üzere 14 çeteci öldürüldü. Öldürülen her 14 çetecinin de cenazeleri savaşçıların denetimine girdi. Türk ordusu ve ona bağlı gruplar ise, Şehba bölgesinde bulunan Um Hoş ve Şex İsa köylerini bombaladı. Bombalama sonucu sivillerin evlerinde hasar meydana geldi. Ceyş El-Siwar savaşçıları saldırılara karşılık verdi ve bölgede çatışma çıktı. Çatışmalar devam ediyor.

Rakka’da da darbe

“Fırat’ın Gazabı” hamlesi 4’üncü aşaması kapsamında QSD savaşçılarının Rakka operasyonu sürüyor. Önceki gün akşam özgürleştirilen Kuzey Mişerfa köyüne çeteler bomba yüklü 3 araç ve canlı bombalarla saldırı girişimlerinde bulundu. Çıkan çatışmalarda 7 canlı bomba kendini patlattı. Bomba yüklü 3 araç da QSD savaşçıları tarafından hedefine ulaşamadan patlatıldı. Çatışmada 24 çeteci öldürüldü, çok sayıda çete cenazesi de savaşçıların eline geçti. DAİŞ’in zulmünden kaçan Rakka’ya bağlı Sekeriye köyündeki bir grup sivil ise, Til El-Semin kasabasına geçmek isterken çetelere ait bir mayın patladı. Patlama sonucu 5 sivil yaşamını yitirdi.

TABKA / ANHA