Bizi takip edin

Yaşam

Referandum gölgesinde rengarenk Paskalya…

->

-> 14

Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonraki 3’üncü gününde dirilişini simgeleyen Paskalya Bayramı Hristiyanlar tarafından kutlandı. Mersin, Antakya ve Mêrdîn gibi birçok kentte Paskalya renkli görüntülere sahne oldu. Katolik ve Ortodoks kiliselerinde yapılan kutlamalarda barış mesajları verildi

Paskalya Bayramı birçok kentte tören ve ayinlerle başladı. Hristiyanlığın en eski ve en önemli bayramı olan Paskalya Bayramı Hz. İsa’nın çarmıha gerildikten sonraki üçüncü günde dirilişi olarak kutlanıyor. Tarih konusunda kiliseler arasında farklılıklar olsa da Paskalya, bahar ekinoksundan (Newroz) sonraki ilk dolunayın ardından gelen pazar günü kutlanıyor. Paskalya Bayramı bu yıl nisan ayının üçüncü haftasına denk geldi.

Mersin’de kutlanan Paskalya Bayramı nedeniyle düzenlenen ayinler renkli görüntülere sahne oldu. İlk Paskalya ayini Latin İtalyan Katolik Kilisesi’nde yapıldı. Paskalya’ya Rahip Fransua Dondu ile yurttaşlar katıldı. Ayini Rahip Fransua Dondu yönetirken, dini ritüeller de gerçekleştirildi. Ayine katılanlar mum yakıp dilekler diledi, İncil’den bölümler okunup dualar edildi. Komunyonun dağıtıldığı ayin sırasında konuşan Rahip Fransua Dondu, kardeşlik ve barış mesajları verdi.

2paskalyaPaskalya yumurtuları tokuşturuldu

İkinci ayin ise Ortodoks Kilisesi’nde gerçekleşti. Paskalya’ya Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur, Katolik Kilisesi Rahibi Fransua Dondu, Tomris Nadir Mitri Kilisesi Vakfı Başkanı Cem Altıniş, cemaat üyeleri katıldı. Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Coşkun Teymur’un yönettiği ayinde, dini ritüeller de gerçekleştirildi. Ayine katılanlar mum yakıp dilekler dilerken, çocuklar da Paskalya yumurtalarını tokuşturdu. İncil’den bölümler okunup duaların edildiği ayin sonrasında, şarap, ekmek dağıtılırken, Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Teymur, Kutlu Doğum Haftası’nı kutlayıp, barışa, sevgiye vesile olmasını diledi.

Konfeti gösterisi ile son buldu

Hristiyanlar için sembol kentlerden Antakya’da yaşayan Ortodoks Hıristiyanlar da, kilisede düzenlenen ayinle ‘Paskalya Bayramı’nı kutladı. Antakya Ortodoks Kilisesi’nde düzenlenen ayini Ortodoks Kilisesi Ruhani liderlerinden Dimitri Dogum, Jan Delüller ile Kilise Vakıf Başkanı Fadi Hurigil yönetti. Ayinde İncil’den bölümler okunurken, mum yakan cemaat üyeleri dilek tuttu. Ayin kilise bahçesinde gerçekleştirilen konfeti gösterisiyle sona erdi.

2paskalyaaaOy kullanıp Paskalya’yı kutladılar

Mêrdîn’in (Mardin) merkez ve ilçelerinde yaşayan Süryaniler, dün anayasa değişikliği referandumu için oylarını kullandıktan sonra Kırklar Kilisesi’nde düzelenen ayine katılarak Paskalya Bayramı’nı kutladı. Mêrdîn’de Deyrul-Zafaran Manastırı Metropoliti Salibe Özmen, Midyad’da ise Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş tarafından yönetilen ayinde üç dilde dualar edildi. Ayinde, Özmen ve Akyüz konuşmalarını Türkçe, Arapça ve Süryanice yaptı. Şaraba batırılmış ekmek parçasıyla 40 gündür tuttukları oruçlarını açan Süryaniler, daha sonra kilise bahçesinde toplanarak bayramlaştı.

Midyad’da yaşayan 92 yaşındaki Süryani Zekiye Onar, Paskalya Bayramı dolayısıyla, oy kullanmak için gittiği okulda ilk önce sandık görevlilerine yumurta ve şeker ikram etti, ardından referandum için oy kullandı.

Papa: Utanç duyuyoruz

Roma’da Kolezyum’da Papa’nın hazır bulunduğu törene 20 bine yakın kişi katıldı. Papa Franciscus, “kadınıyla çocuğuyla göçmek zorunda kalanlar ve masumların akan kanı sebebiyle insanlık adına utanç duyduklarını” söyledi. Papa “Bu yıl da yüzümüzü sana utanç dolu gözlerle dönüyoruz. Utançla, bütün bu israf, yıkım, zayiat ve batışlar için ki günlük hayatımızın sıradan parçalarına dönüştüler, fakat aynı zamanda da ümit dolu bir kalple” dedi. Ayinin başında Hz. İsa’nın son saatleri olduğuna inanılan olaylar; “Kudüs’e gelişi” ve “çarmıha gerilişi” anıldı. Haçı taşıması için bu kez Mısırlı bir aile seçildi. Mısır’da geçtiğimiz hafta başlayan ayinler sırasında iki kiliseye saldırı düzenlenmiş ve 45 kişi hayatını kaybetmişti.

KNK: Barışa vesile olmasını diliyoruz

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) de yazılı açıklamayla, Kürdistan halkı, Asûr, Sûryan, Kildanî halkları ve tüm Hristiyan aleminin Paskalya Bayramını kutladı. KNK açıklamasında Paskalya Bayramı’nın barışa vesile olması dileğinde bulundu.

HABER MERKEZİ