Bizi takip edin

Ekoloji

Nif Çayı artık zehir taşıyor

->

-> 50

Manisa’nın Gediz’e birleşen en önemli ırmaklarından olan Nif, ovaya artık hayat değil, kirlilik getiriyor. Özellikle taşkınlarda bütün sanayi pisliklerini bahçelerin üzerine yığan çay, tarım alanlarına büyük zarar veriyor

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde çiftçiler, kum ocaklarının ve sanayi tesislerinin Nif Çayı’nı atıklarıyla kirlettiğini söyledi. Hafta içinde denetimle birlikte kirliliğin azaldığını söyleyen çiftçiler, ancak haftasonu denetimin olmadığını, bunu fırsat bilen tesislerin atıklarını çaya bıraktığını iddia etti.

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde doğup Manisa’da Gediz Nehri’yle birleşen Nif Çayı’ndaki kirliliğe çiftçiler tepki gösterdi. Bölgede mısır, üzüm, domates ve karpuz yetiştiriciliği yapan çiftçiler, sorunu pek çok kez yetkililere bildirmelerine karşın çözülmediğini belirtip, bu duruma çare bulunmasını istedi.

Canlı yaşamıyor

Aşağı Çobanisa Mahallesinde çiftçilik yapan 69 yaşındaki Emin Akay, “Nif Çayı’ndaki durum rezillik. Bizim çocuklarımız burada yüzmeyi öğrendi. 1990’dan sonra Nif Çayı zehir akıyor. Kemalpaşa’nın, Turgutlu’nun pislikleri buraya geliyor. Mısırı, domatesi yiyen yok. Kendi malımızı, kendimiz yiyemiyoruz” dedi.

Eskiden tertemizdi

Çiftçi Raşit Akkaya ise sorunu daha önce birçok kez dile getirdiklerini, ancak bir değişiklik olmadığını söyledi. Denetimlerin sıklaştırılmasını ve arıtma tesislerinin devreye girmesini isteyen Akkaya, şöyle konuştu: “Eskiden buralar plaj gibiydi. Tavuk ve büyükbaş kesimhanelerinin pislikleri buraya akıyor. Kum ocakları, fabrika atıkları en büyük zararı veriyor. Doğayı koruyalım diyorlar, ama söylüyoruz, kimse ilgilenmiyor. Denizi de kirletiyor. Nif Çayı, Gediz Nehri ile buluşuyor. Oradan denize dökülüyor. Doğaya zarar vermiş oluyoruz. Arazilere büyük zararı var. Kışın çay taşıyor, pislikleri tarlaya bırakıyor. Cumartesi- pazar kimse ilgilenmiyor diye bütün atık suyu salıyorlar. Suya girenlerde yaralar oluşuyor. Yan tarafta tahliye kanalı var. Devlet taşan suların tahliyesi için orayı açtı. Ama Turgutlu’nun bütün kanalizasyonu oraya akıyor. Oradan 50 bin, 100 bin dönüm arazi sulanıyor. Mecburen sulamak zorundayız. Kimyasallar toprağa giriyor. Turgutlu’da arıtma tesisi inşaatının başladığını duyduk, bir an önce devreye girmesini istiyoruz.”

Bir diğer çiftçi Rıfat Apak ise geçmişte burada balık tuttuklarını belirterek, kirliliğinin hem köylünün sağlığını tehdit ettiğini hem de doğayı katlettiğini ifade etti.

MANİSA / dihaber