Bizi takip edin

Politika

Kılıçdaroğlu’ndan YSK’ye: ‘Hiç bir kurum kendini parlamentonun üstünde göremez’

->

-> 66

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kanunda ‘Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır’ denilmesine rağmen YSK’nin bu oyları geçerli saymasına tepki gösterdi. YSK’ye seslenen Kılıçdaroğlu, ‘Hiç bir kurum kendini parlamentonun üstünde göremez’ dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Merkezlerinde basın açıklaması yaptı. Gazetecilerin sorularını almayan Kılıçdaroğlu, “Eşit olmayan koşullarda bir referandum gerçekleştirdik. Ama biz de koşullar eşit olmamasına karşın demokrasiye sahip çıkmak için elimizden gelen her türlü çabayı hukuk zemininde kalarak gösterdik. Evet’i savunanlar hukuk kurallarının dışına çıktılar; ama biz özenle hukuk içinde çaba sarf ettik” dedi.

Yüzde 50 hayır diyor

Anayasalar birer toplumsal uzlaşma belgesi olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Hepimizin anayasası olacak. Bir grubun, bir partinin, kişinin, ailenin anayasası olmayacak. 80 milyonun Anayasası olacak diyorduk. Bu referandum bir gerçeği ortaya çıkardı. Toplumun en az yüzde 50’si Hayır diyor” ifadelerini kullandı.

YSK tartışmalı hale getirdi

Hukuk devleti kavramı çok önemli olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Parlamentolar yasa yaparlar, o yasalara her vatandaş, kurum uymak zorundadır. Eğer yasalara uyulmazsa hukukun üstünlüğü yoktur. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üzülerek ifade edeyim bu referandumu tartışmalı hale getirdi. Çok açık ve net hiçbir tartışmaya yer vermeyecek şekilde size ilgili yasayı okuyorum” dedi.

Yasayı madde madde okuyan Kılıçdaroğlu:

“*Seçim kanunu 98. maddesi. ‘Üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan zarflar geçersiz sayılır.’

Ama Yüksek Seçim Kurulu bir karar aldı bu zarfları geçerli saydı.

*Yine seçim kanunu 101. maddesi. ‘Arkasında sandık kurulu mührü bulunmayan oy pusulaları geçersizdir.’

Yüksek Seçim Kurulu toplanıp ‘bunlar da geçerlidir’ dedi” ifadeleri ile hukuksuzluğa dikkat çekmeye çalıştı.

‘Hiç bir kurum kendini parlementonun üstünde göremez’

İktidar partisinin isteğiyle itiraz sayıldı

Yurttaşların görevlerini yerine getirdiğini aktaran Kılışdaroğlu, YSK’ye şu sözlerle yüklendi: “Hiç kurum kendisini parlamentonun üstünde göremez. Kaldı ki yasa maddesi böyle, buna dayandırarak çıkardığı genelge de böyle. Ama siz oturuyorsunuz iktidar partisinin bir itirazı üzerine bunları geçersiz sayıyorsunuz. Neden?”

Takipçisi olacağız

YSK’nin görevinin seçim güvenliği olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Kurumlar yasalara uygun olarak hareket etmek zorunda. Yapılan bir yanlış bir referandumu tartışmalı hale getiriyor. Bunu asla doğru bulmuyoruz. Sonuna kadar takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

Gazeteciler soru sormak isterken, Kılıçdaroğlu “Soru yok efendim” diyerek salondan ayrıldı.

CHP MYK’sı toplanıyor

Referandumda yaşanan ihlaller için itiraz edeceğini duyuran CHP olağanüstü toplantıya gidiyor. CHP milletvekili Erdoğan Toprak, Kılıçdaroğlu’nun sonuçları şaibeli bulduğunu söyleyerek, Kılıçdaroğlu’nun parti MYK’sını olağanüstü olarak toplantıya çağırdığını belirtti.