Bizi takip edin

Rojava

Halep vahşetine sessizlik

->

-> 8

Halep’te nüfuslarının büyük kısmı Şii olan Fua ve Kefraya kasabalarından tahliye edilen sivillerin bulunduğu otobüs konvoyu yakınlarında önceki gün gerçekleşen patlamada ölü sayısı artıyor. Raşidin bölgesinde gerçekleşen patlamanın intihar saldırısı olduğu belirtildi. Bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 100’ü aştı. Hayatını kaybedenlerin çoğu kadın ve çocuk.

Rejim ve Türkiye destekli grupların arasında varılan anlaşma gereği, Şam’da rejim kuşatmasındaki Madaya ve Zebadani’den toplam 2 bin 350 kişi, İdlib’te Türkiye destekli grupların kuşatmasındaki Fua ve Kefraya’dan 5 bin kişi, Halep’teki kontrol noktalarına ulaşmıştı. Patlama, Türkiye destekli grupların kontrol ettiği bölgede meydana geldi.

Federasyon kınadı

Rojava Kantonları Koordinasyonu da, Suriye’de savaşa destek sunan tüm kesimlerin Fua ve Kefraya’daki katliamdan sorumlu olduğunu belirtti. Rojava Kantonları tarafından yapılan açıklamada, “Xanşêxûn katliamının acısı hala tazeyken, El-Raşidin Mahallesinde terör katliamı gerçekleşti. Bu bir insanlık ve savaş suçudur. Bu saldırı ile Xanşêxûn’da gerçekleşen kimyasal saldırı arasında fark bulunmamaktadır. Bu her iki saldırı da egemenliğini korumaya çalışan savaş taraflarının insani olmayan çıkarları doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Bu insanlık dışı saldırıların önüne geçebilmek için siyasi demokratik çözüm konusundaki ısrarımızı sürdürmeliyiz” denildi. Birleşmiş Milletler de saldırıyı kınadı. Katliamda işaretler Türkiye’ye bağlı çeteleri gösterirken, Ankara sessiz. Geçtiğimiz gün İdlib’de gerçekleşen ve kimyasal silah kullanıldığı öne sürülen olay sonrası ABD, Suriye rejimini sorumlu tutarak rejimi vurmuştu. Ankara, İdlib katliamına sert tepki gösterip ABD’yi alkışlamıştı.

Deraa’da da çatışma

DAİŞ çeteleri Dêrezor’un Herbaş Mahallesini bombaladı, saldırıda 4’ü çocuk 7 sivil yaşamını yitirdi, çok sayıda sivil de yaralandı. Deraa’nın Menşiye Mahallesinde ise çetelerle rejim güçleri arasında çatışma çıktı. Kente bağlı El-Beld Mahallesi, rejime ait savaş uçakları tarafından bombalandı.

HABER MERKEZİ