Bizi takip edin

Politika

DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek: AKP yenilmiştir

->

-> 7

DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, 7 Haziran’dan bu yana partilerine dönük yoğun saldırı, tutuklama ve Kürt illerindeki katliamlara rağmen, AKP’nin istediğini alamadığını vırgulayarak, ‘AKP Kürdistan’da yenilmiştir’ dedi

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, referanduma ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sonuçların henüz kesinleşmediğini belirten Yüksek, “AKP’nin seçim hilelerine dair sayısız örnek ve itiraz söz konusudur. Hile ve baskıların en yoğun yapıldığı kentlerin başında Kürt kentleri gelmektedir” dedi. AKP’nin Kürdistan’da başarılı olup, son iki yılda geliştirdiği savaş ve yıkım politikalarına meşruiyet kazandırmakistediğini kaydeden Yüksek, “Ama sonuç onların istediği gibi olmadı ve Kürt halkı hem Kürdistan’da hem de batı kentlerinde faşist AKP’ye ‘Hayır’ dedi” sözlerini kullandı.

‘AKP istediği sonucu alamadı’

Yüksek, 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden bu yana binlerce kişinin katledilmesine, 10 bine yakın üye ve yöneticilerinin, 83 belediye eşbaşkanları, tutuklanmasına, 85 belediyenin gasp edilmesine, kentlerin yakılıp yıkılmasına ve 650 bin yurttaşın evsiz bırakılmış olmasına rağmen, Kürdistan’da AKP’nin istediği sonucu alamadığını dile getirdi. AKP’nin baskı, hile ve YSK dayatmaları ile kazanmaya çalıştığını ifade eden Yüksek, “Bu haliyle referandum sonucunun, Erdoğan ve AKP’nin ne Türkiye’de ne de uluslararası alanda hiçbir meşruiyeti kalmamıştır” diye konuştu.

‘Sana biat etmeyiz’ mesajı

“Bu durum Erdoğan ve AKP için sonun başlangıcı demektir” diyen Yüksek, Kürt halkının AKP ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “öldürmekle, yakıp yıkmakla, tutuklamakla bizi yıldıramazsın, sana biat etmeyiz” mesajı verdiğini söyledi.

‘AKP hükümsanlığı sona erdi’

Türkiye açısından yeni bir siyasi tablonun ortaya çıktığını ve AKP’nin hükümranlığının sona erdiğine dikkat çeken Yüksek, devamında şu ifadeleri kullandı: “Muhalefetin, demokrasi cephesini örerek AKP faşizmini durdurabileceği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Toplum artık AKP’yi desteklememekte, siyaset toplum muhalefetini örüp temsil edebilmeli, beklentisini karşılamalıdır. AKP Kürdistan, Ege, Marmara ve Akdeniz bölgelerinde ve başkentte kaybetmiş, orta Anadolu ve Karadeniz’e sıkışıp kalmıştır. Buna göre toplum aynı zamanda tekçi, merkeziyetçi bir sistem değil yerinden yönetim esasına dayalı bir sistem istediğini ortaya koymaktadır. Halkımızı, gösterdiği direniş ve kararlılık dolayısıyla kutluyoruz.”

AMED / dihaber