Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Açlık grevindeki tutsaklarla görüşen avukat: Tutsaklar kan kusuyor

->

-> 14

Şakran Cezaevi’nde açlık grevindeki tutsaklarla görüşen Avukat Fatma Demirer, tutsakların odaklanma sorunu, yüksek nabız, kalp çarpıntısı gibi sorunlar yaşadığını belirterek, ‘Şirvan Bilik adlı müvekkilimizin boğazından kan geliyor’ dedi

Cezaevlerindeki açlık grevi 62’nci gününe girerken, Şakran T Tipi Cezaevi’nde açlık grevindeki tutsaklarla görüşen Avukat Fatma Demirer, tutsakların durumunun kritik olduğunu söyledi. dihaber’in geçtiği habere göre; tutsakların hareket kabiliyetinde ciddi sorunların olduğuna dikkat çeken Demirer, “Görüş sırasında konuştuğumuzda duymada ve anlamada fark olduğunu gözlemliyoruz. Onun dışında baş dönmesi, baş ağrısı, uyku düzenlerinin bozulması gibi şikayetlerinin olduğunu söylediler. Mesela en fazla 3 ya da 4 saat uyumaları bu işin ciddiyetini gösteriyor” dedi.

‘Mesleki olarak etik değil’

Doktorların sadece iki kez kontrole gittiğini aktaran Demirer, “Sağlık personelleri sık sık geliyor. Sağlık personeli dediğimiz kişi de ya hemşire ya teknisyen oluyor. Bunlar da nabız ve kilo ölçümü yapıp gidiyor. Onun dışında bir şey yapmıyor. Doktorların özellikle erkeklere karşı onur kırıcı davranışları oluyor. Mesela açlık grevindeki tutsaklar şikayetleri belirttiklerinde doktor ‘Benim de o şikayetlerim var’ diye cevap veriyor. İki aydır açlık grevinde olan bir kişiye bunun söylenmesi mesleki olarak etik değil” ifadelerini kullandı.

‘Tutsakların boğazından kan geliyor’

Yine tutsaklara basın yayın organlarının verilmediğini de dile getiren Demirer, “Her birinin bir refakatçısı var. Olabildiğince sıvı tüketimi yapılıyor. Kendi enerjilerini korumaları gerekiyor. Onlar da bunun farkında. Şirvan Bilik adlı müvekkilimizin boğazından kan geliyor. Özkan Yaşar sağlık kontrolüne geldiği zaman merdivenlerden inemediği için sağlık personelleri yukarı çıkıyor. Ölçülerini o şekilde yapıyor. Zana Yaktın odaklanma sorunu yaşadığını söylemişti. Yazarken bir an durup unuttuğunu söyledi. ‘Cümle aklıma gelmiyor’ dedi. T2’nde kalıyor. Onun yüzünde bir yara da çıkmış. Kadınlarda yüksek nabız, kalp çarpıntısı bu aşamada var” diye konuştu.

‘Koşullarda iyileşme yok’

Açlık grevinin 10’uncu gününde cezaevi yetkililerinin tutsaklara, “Sorun neyse çözelim bırakın açlık grevini dediğini aktaran Demirer, “Tutsaklar talepleri sıralamış. Buna karşılık İmralı Cezaevi’nin durumunun kendilerini aştığını ifade etmişler. Ancak diğer talepler yani cezaevinin durumuna ilişkin hiçbir düzenleme yapılmamış. Dışarıdan kitap gelmesi yasak. Kimlikle ilgili sorun yaşıyorlar. Aktiviteler yapılmıyor” dedi.

İZMİR