Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Acil çağrı: Açlık grevi kritik eşikte

->

-> 16

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek için bu hafta da Ankara’da Yüksel Caddesi’nde bir araya geldi. 141 haftadır eylemlerini sürdüren İnisiyatif üyeleri, 26 farklı cezaevinde 268 mahpusun devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine değindi. İnisiyatif adına konuşan Cezaevi Komisyonu üyesi Nuray Çevirmen, açlık grevi yapan mahpuslarda yüksek kilo kayıpları, gözlerde kayma belirtisi, halsizlik, kabızlık, baş ağrıları, mide krampları, göz kararmaları, ses ve kokuya hassasiyet ve bulantı gibi sağlık sorunları yaşandığını belirtti.

Kamuoyu duyarlı olmalı

35’inci günden sonra mahpuslar için kritik eşiğin aşılmış olduğuna dikkat çeken Çevirmen, “Açlık grevleri yapılan tüm cezaevlerinde doktorlar ve sağlık personeli gerekli kontrolleri yapmak, B kompleks vitamini vermek, tuz, şeker, ihtiyacının karşılanmasını sağlamak durumundadır. Açlık grevine giren mahpuslara kendi iradeleri dışında müdahalede bulunulmamalıdır” dedi. Açlık grevi yapan tutsakların yaşamının tehlike altında olduğuna ve kamuoyunun gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğine vurgu yapan Çevirmen, cezaevlerinde hak ihlallerinin de durmadan devam ettiğini söyledi.

Miraz bebek sürgün edildi

Cezaevlerinde sürgün ve sevklerin devam ettiğini belirten Çevirmen, “8 aylık Miraz Akbaba ve annesi Gülistan Diken Akbaba da sürgün edilmiştir. Bir bebeğin ihtiyacı olan eşyalarını cezaevine almayan idare ayrıca sürgünle bebek ve annesi defalarca cezalandırma yolunu buluyor” diye konuştu.

Yaşam hakları yok sayılıyor

Hapishanelerdeki her mahpusun yaşam hakkının yok sayılıp tedaviye ulaşmasının engellendiğini belirten Çevirmen, son birkaç ayda 3 tutsağın yaşamını yitirdiğini belirtti. Çevirmen, devletin ilgili kurumlarının hapishanelerdeki mahpuslar için yaşam hakkını koruyacak tedbirler almasının zorunlu olduğunu söyledi.

ANKARA