Bizi takip edin

Hak İhlalleri

343 kişi polis kurşunu ile öldürüldü

->

-> 12

Amed Newrozu’nda üniversite öğrencisi Kemal Kurkut’un polislerce öldürülmesinin üzerinden bir ay dahi geçmeden önceki gece İstanbul Sultangazi ilçesi Gazi Mahallesinde bir aracın içerisindeki 5 genç, polis kurşunlarının hedefi oldu. Olay sonrası gençlerden Barış Kerem ile Oğuzhan Erkul yaşamını yitirdi, yaşananlar 2007 yılında İzmir’de “Dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla polis tarafından öldürülen Baran Tursun’u akıllara getirdi.

Sadece 2 yıl ceza verildi

Yıllarca süren yargılamanın ardından mahkeme Tursun’u katleden polise yalnızca 2 yıl hapis cezası verdi. Dünya gündemine oturan bu olaydan sonra Tursun’un babası Mehmet Tursun, polis kurşunu ile katledilen yurttaşların aileleri ile dayanışmak amacıyla Uluslararası Baran Tursun Vakfı’nı kurdu. Vakfın verilerine göre, 2007 yılından bu yana polise mukavemette dahi bulunmayan 343 kişi polis kurşunu ile öldürüldü. Gazi’de yaşanan olayın oğlunun katledilmesi olayıyla benzerliğine değinen Tursun, medyada ilk olarak yer alan “terörist” haberlerine dikkat çekti.

Katillere ceza verilmiyor

Olayın çarpıtılmak istendiğini ifade eden Tursun, şöyle devam etti: “Aileleri bir araya getirerek bu davaları toplumda tartışılır hale getirmek istiyoruz. Birileri bu katillere ceza vermemek için ellerinden geleni yapıyor. Biz mağdur aileler de bu katillere ibreti alem olsun diye en ağır cezaları verdirebilmek için kamuoyu oluşturmak istiyoruz. Polis kurşunlarını ve cinayetlerini toplumda sürekli tartışılır hale getirebilmek için ailelerle bu davalara sahip çıkacağız. Bu İstanbul davasını da Baran Tursun Vakfı’nın hedef davası haline getireceğiz. Başından sonuna kadar maddi ve manevi, hukuksal her türlü desteği sağlayacağız.”

İZMİR