Bizi takip edin

Haber

Xerabê Bava ve Talatê köyleri ‘Hayır’ dedi

->

-> 11

Nisêbîn’de ‘sokağa çıkma yasağı’nın 19 gün sürdüğü Xerabê Bava ile 9 gün sürdüğü Talatê köylerinde, ‘Hayır’ çıktı. Talatê’de 146 seçmenin 143’ü, Xerabê Bava köyünde ise 170 seçmenin 163’ü ‘Hayır’ dedi

“Sokağa çıkma yasağı” ile büyük bir yıkımın yaşatıldığı ve köylülerin katledildiği Mêrdîn’in Nisêbîn ilçesine bağlı Xerabê Bava (Koruköy) ve Talatê köylerinde, yurttaşlar “Hayır” dedi. 9 gün “sokağa çıkma yasağı”nın sürdüğü ve 6 evin yerle bir edilerek karargah olarak kullanıldığı Talatê köyünde, 146 seçmenin 143’ü oyunu “Hayır”dan yana kullandı. Xerabê Bava köyünde 163 “Hayır”, 7 ise “Evet” oyu çıktı. Yurttaşlar “Evet” diyen 7 kişinin dışarıdan gelen görevli memurlar olduğunu aktardı. Katledilen Kürt bilgesi gazeteci Musa Anter’in köyü olarak bilinen Akarsu (Sitilîlê) mahallesinde ise 847 Hayır, 135 de Evet oyu çıktı.

Güvenli, Heybeli, Karaca, Büyükkardeş (Cinatê Hiso), Küçükkardeş (Cinatê Miho), Doğanlı (Talatê), Çalı (Çalê), Kuyular (Cibilgirav)ve Koruköy (Xerabê Bava) köylerindeki sandıklar, Dallıağaç köyüne taşınmıştı.

MÊRDÎN