Bizi takip edin

Politika

Spinoza ve Camus’u da ‘PKK üyesi’ yaptılar!

->

-> 45

Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından gazeteciler Nevin Erdemir ve Ahmet Gülmez hakkında hazırlanan iddianamede, Gülmez’in not defterinde isimleri yazılı bulunan dünyaca ünlü filozoflar Spinoza ve Albert Camus kayıtlara ‘PKK üyesi’ olarak geçti

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanı Nevin Erdemir ve yine kapatılan Gün Radyo çalışanı Ahmet Gülmez, 17 Şubat 2016’da Mêrdîn’de (Mardin) gözaltına alınmış ve ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Erdemir ve Gülmez hakkında Mardin Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianame 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde kabul edildi. 7 Nisan’da ilk duruşması görülen dava kapsamında hazırlanan iddianamede Gülmez ve Erdemir’e yöneltilen suçlamalar akıllara ziyan. Aynı zamanda Gün Radyo Haber Koordinatörü olan Erdemir’in gözaltına alındığında yanında bulunan not defterindeki dinleyicilerden gelen “Tu ji bir nabî” isimli Kürtçe şiir, “Örgüt mensuplarının moral ve motivasyonunu yükseltmek için hazırlanmış” suç delili sayıldı.

Deyimi ‘örgütsel şifre’ yaptılar!

Erdemir’in radyo için aldığı kablonun fiyatı, ses verici sistemi siparişi ve okuyuculardan gelen istekler, “örgütsel faaliyet ve şifreli mesaj” olarak değerlendirilirken, Gülmez hakkında ise not defterinde yazılı bulunan Kürtçe halk arasında kullanılan, “Îro sare sermaye derpiyê pîrê qetiyaye li serê şêvên geriyaye” deyimi şu şekilde çevrilerek “örgüte şifreli mesaj” sayıldı: “Bugün soğuk, rüzgarlı, yaşlı kadının pijaması yırtılmış, çobanın üstüne yürümüş.” İddianamede, “Ahmet Gülmez’in bu söylemi irtibatlı olduğu, aralarında örgütsel şifreleme yoluyla anlaştığı kişilere iletmede de kullanmış olabileceği…” cümlelerine yer verildi.

6_sakine

‘PKK üyesi’ Camus ve Spinoza…

Savcı, Gülmez’in not defterinde bulunan yazar ve kitap isimlerinde de örgüt üretmeyi ihmal etmedi. Dünyaca ünlü filozoflar Spinoza ve Albert Camus da mahkeme kayıtlarına “PKK’li” olarak geçti. Everest yayınlarından çıkan Spinoza Günlüğü isimli kitaptan kullanılan filozof Spinoza’nın ismi ve ünlü Fransız filozof Albert Camus’un not defterinde bulunan isimlerinden yola çıkan savcı “Örgüt üyeleri Spinoza ve Albert Camus’a ait kitaplar” diye iddianameye ekledi. Yine her iki gazetecinin yayın organlarından haber paylaşması “Örgütsel faaliyet” olarak gösterildi. Savcı, Erdemir ve Gülmez’in “Basın ve yayın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” iddiasından cezalandırılmasını istedi.

‘Örgüt mensupları’ Roza ve Clara

Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 Mart 2015 tarihinde, Kongreya Jinên Azad’ın (KJA) hazırladığı 8 Mart kutlamalarına çağrı afişlerinin toplatılması için soruşturma başlatarak, Sulh Ceza Mahkemesi’ne afişlerin toplatılması talebinde bulunmuş, Bitlis Sulh Ceza Mahkemesi ise afişlerin toplatılmasına ve el konulmasına karar vermişti. Bitlis Sulh Ceza Mahkemesi’nin konuya ilişkin verdiği 2015/300 sayılı kararda Arin Mirkan, Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan ve Kader Ortakaya için “PKK/KCK örgüt mensubu” ifadeleri kullanılırken, kadın devrimciler Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg için ise “Kimliği tespit edilemeyen ama örgüt mensubu olduğu anlaşılan” cümlesi kullanılmıştı.

AMED