Bizi takip edin

Haber

Oylar ablukaya rağmen sandığa akan Cizîrlilere emanet

->

-> 12

Devlet güçleri tarafından yerle bir edilen Cizîr’de abluka ve baskıya rağmen yurttaşlar oy kullanmak için sandığa akın etti. Yurttaşlar oy kullandıktan sonra, sandık güvenliği için bekliyor

“Sokağa çıkma yasağı” döneminde yerle bir edilen Şirnex’ın Cizîr (Cizre) ilçesinde ablukaya rağmen yurttaşlar akın akın sandığa gitti. 5 kez ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sırasında 300’e yakın yurttaşın katledildiği ilçede yurttaşlar, gruplar halinde oy kullanmaya gitti. Birçok okulun önünde kuyruklar oluşurken, hasta ve yaşlı yurttaşlar için Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe örgütü araç sağladı. Oy kullanan yurttaşlar da okulu terk etmeyerek, sandık güvenliği için bekliyor. Kent merkezi ve okul binalarını zırhlı araçlar ile abluka altına alan polis, oy kullananları uzaklaştırmaya çalışıyor.

Kent abluka altında

Polis oy kullanmaya giden yurttaşları okul girişlerinde üst ve GBT aramasından geçirerek baskı uyguladı. İsmi öğrenilemeyen bazı yurttaşlar sandık başında gözaltına alındı. Polisler oy kullanmaya zırhlı araçlarla giderken, üniforma ve silahlarıyla sandığa giden özel harekat polislerine HDP müşahitleri tepki gösterdi.

Açık oy baskısı ve tehdit

Zêwik (Ulaş) köyünde, AKP ilçe başkanı Cihan Güven ve akrabaları yurttaşları açık oy vermeye zorladı. Bunun üzerine köye giden HDP Şirnex Milletvekili Leyla Birlik köyde oyunu kullanarak duruma müdahale etti. Daha sonra AKP rozeti ile ilçe merkezinde bulunan İmam Hatip Lisesi’ne girmeye çalışan Güven’e, sandık başkanı müdahale etti. Bunun üzerine Güven’in yanında bulunanlar, sandık başkanını tehdit etti.

Ailelerden oy kullanma çağrısı

Yasak döneminde öldürülen ve cenazesi buzdolabında bekletilen Cemile Çağırga’nın annesi Emine Çağırga ve bodrumlarda katledilen Mehmet Tunç’un annesi Esmer Tunç, halka sandık başına gitme çağrısı yaptı.

Köylerle birlikte 200 sandığın kurulduğu ilçede bir önceki seçime göre seçmen sayısında 4 bin 136 artış yaşanarak 70.433 ulaşmış durumda.

ŞIRNEX