Bizi takip edin

Haber

Oy kullandıktan sonra Paskalya Bayramı’nı kutladılar

->

-> 10

Mêrdîn’deki Süryani yurttaşlar, oy kullandıktan sonra, Paskalya Bayramı’nı kutladı

Mêrdîn’in merkez ve ilçelerinde yaşayan Süryaniler, bugün oylarını kullandıktan sonra Kırklar Kilisesi’nde düzenlenen ayine katılarak, Hz. İsa’nın göğe yükselişi olarak kabul edilen Paskalya Bayramı’nı kutladı. Sabah erken saatlerinden itibaren Kırklar Kilisesi’nde ve Midyad İlçesi’ndeki Mort İşmuni Kilisesi’nde bir araya gelen Süryaniler, düzenlenen ayine katıldı. Mêrdîn’de Deyrul-Zafaran Manastırı Metropoliti Salibe Özmen, Midyad’da ise Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş tarafından yönetilen ayinde üç dilde dualar edildi. Ayinde, Özmen ve Akyüz konuşmalarını Türkçe, Arapça ve Süryanice yaptı. Daha sonra ayine katılanlar, şaraba batırılmış ekmek parçasıyla 40 gündür tuttukları oruçlarını açtıktan sonra kilise bahçesinde bayramlaştı.

Üç dilde dualar

Kendisi de Süryani olan HDP Mêrdîn Milletvekili Erol Dora, kiliseye gelerek ayine katıldı. Burada kısa bir konuşma yapan HDP’li Dora, Süryani bir yurttaş olarak bugün kendisinin de kiliseye bayramı kutlamak üzere geldiğini söyledi. Mêrdîn – Amed Metropoliti Saliba Özmen, Paskalya Bayramı’nın kutlandığı Kırklar Kilisesi’nde yaptığı kısa konuşmada, Türkiye ve dünya barışı için dua etti. Metropolit Özmen, bayram tebriklerini kabul ettikten sonra, vatandaşlar da birbirleriyle bayramlaştı. Kilisede düzenlenen bayramlaşma törenine katılan Süryani vatandaşlardan Murat Özbek, Belma Yerlihindi, referandumun Türkiye’ye hayırlı olması dileğinde bulunarak, sevgi, barış ve birlik mesajları verdi. Kırklar Kilisesi’ndeki ayine katılan Süryaniler, daha sonra bayram tebriklerini kabul etmek için evlerine gitmek üzere kiliseden ayrıldı.

92 yaşında oy kullandı

Midyad’da yaşayan 92 yaşındaki Süryani Zekiye Onar, Paskalya Bayramı dolayısıyla, oy kullanmak için gittiği okulda ilk önce sandık görevlilerine yumurta ve şeker ikram etti, ardından referandum için oy kullandı. Onar “Oyumu kullandım. Bizim büyük bayramımız kutlu olsun. Senede 1 gündür ve bugünün kıymeti çok büyüktür bizde. Herkese mübarek olsun. İnsan memleketi için oy kullanırsa vatanına çok iyidir. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

MÊRDÎN