Bizi takip edin

Haber

KONDA Müdürü Ağırdır: HDP seçmeni sözünde durdu

->

-> 12

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır’dan tartışmalı referandum sonuçlarına yaptığı ilk yorumda, ‘Bildiğimiz üç kutuplu Türkiye karşımızda. HDP ve HDP seçmenleri sözlerinde durmuş’ dedi

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, parlamenter sistemi sona erdiren “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi”ne ilişkin tartışmalı olan referandumun resmi olmayan sonuçlarını değerlendirdi. NTV’de konuşan Ağırdır, “Programa başlarken Kürt illerini merak ediyorum demiştim. Demek ki medyada yapılan spekülasyonlar anlamsızmış. HDP ve HDP seçmenleri sözlerinde durmuş. Gelecekleriyle ilgili endişelerin hakim olduğu, CHP’nin yüksek oy aldığı yerlerde ‘hayır’ oyları önde görünüyor. Bildiğimiz üç kutuplu Türkiye yine karşımızda” yorumunda bulundu.

‘Dip bir dalga’

Sonuçları 1 Kasım 2015 ile aynı doğrultuda gören Ağırdır, şöyle konuştu: “Yerel seçimlerde de belediye seçimlerde de İstanbul’da AKP öndeydi. MHP’den gelen oyların da eklenmesiyle yüzde 60-70’i bulması gerekirdi. Bu kampanya sürecinde şöyle ilginç bir durum var. AKP büyük mitingler, partiye yaslanan bir kampanya yürütürken, ‘Hayır’ kampanyası sosyal medya üzerinden yürütüldü. Bu genel merkezi de zorlayacak bir dip dalga. CHP’nin değişmek gibi bir meramı olursa bu oranlar kullanılacak bir şey.”