Bizi takip edin

Haber

HDP’li vekiller oy kullandı: Hayırlı olsun

->

-> 93

HDP’li milletvekilleri, DTK Eşbaşkanı Leyla Güven ve Mêrdin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk oylarını kullandı. Oylarını kullanan siyasetçiler ‘Hayırlı olsun’ temennisinde bulundu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partili (DBP) siyasetçiler oylarını kullanmaya başladı. Kürt siyasetçi ve Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, Mêrdîn’de oyunu kullandı. Yalımköy mahallesindeki Yalımköy Ortaokulu’nda 1200 nolu sandıkta oyunu kullanan Türk, sonuçların hayırlara vesile olmasını diledi.

Ziya Pir Amed’de oy kullandı

HDP Amed Milletvekili Ziya Pir, Amed’in Kayapınar ilçesinde bulunan Ertuğrul Gazi İmam Hatip Orta Okulu’nda oyunu kullandı. Pir, sosyal paylaşım sitesi Twitter’da oy kullanırken çekilen fotoğrafını paylaştı.

HDP’li Kerestecioğlu oyunu kullandı

HDP Grup Başlanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, referandum oyunu Kadıköy Muhsin Adil Binal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde kullandı. Kerestecioğlu, 17 Nisan’ın tüm Türkiye halklarına huzur ve barış getirmesini diledi.

Buldan: ‘Hayır’ın çıkması hepimiz için çok önemli

TBMM Başkan Vekili ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Pervin Buldan da, oyunu Yeşilköy 50. Yıl Lisesi’de kullandı. Buldan, HDP müşahitleri ile tokalaşıp sohbet etti. Bina içinde oy kullanmaya gelen yurttaşlar, Buldan’a selam verip “Oyunuz oylarımız hayırlı olsun” diyerek selamladı. Oyunu kullanırken “Hayırlı olsun” dileklerinde bulunan Buldan, daha sonra okul önünde kısa bir açıklama yaptı. Buldan, “Oyumuzu kullandık hayırlara vesile olmasını diliyoruz. Çok çalıştık ve çok emek verdik ve Hayır’ın çıkması hepimiz açısından önemli. Sonuç ne olursa olsun elbetteki ‘Hayır’ın çıkması hepimiz için çok önemli, ama Kürt sorunun çözümü açısından demokratik bir şekilde faydası olmasını diliyorum” dedi. Öte yandan, HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya Gültepe Tınaztepe İlkokulu’nda, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş da, Sancaktepe Sultanlar Ortaokulu’nda oyunu kullandı.

Güven: Hayırlı sonuçlar çıkacağına inanıyorum

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven de, Amed’in merkez Bağlar ilçesindeki Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi’nde oyunu kullandı. Oy kullandığı sırada “Hayırlı olsun” diyen Güven, hükümetin Kürt sorunu noktasındaki çözümsüzlüğüne dikkat çekti. Güven, “Bu seçimden hayırlı sonuçlar çıkacağına inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

‘Yeni bir kapının açılmasına vesile olsun’

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Dilan Dirayet Taşdemir, HDP Eşbaşkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Ankara’nın Dikmen semtinde bulunan Dikmen Öğretmen Necla Kızılbağ Ortaokulu’nda kullandı. HDP Sözcüsü Baydemir, oy kullanma işleminin ardından ‘Hayırlı olsun’ temennisinde bulunarak, şunları söyledi: “Yeni bir kapının açılmasına vesile olsun. Sonuç itibari ile demokrasi, özgürlükler, memleket kazansın. Onurlu bir barışa giden yolun kapıları açılsın. Bugün sandığa giden milletin iradesi her ne ise sandıktan çıkan ve kayıtlara geçen irade de o olsun. Bugün en ufak bir çatışmanın yaşanmadığı bir gün olsun. Şiddetsiz ve hilesiz bir gün olsun. Netice itibari ile bu ülkenin hayra, güzelliklere ve yeni bir sayfanın açılmasına ihtiyacı var. Bugün sandık başına gitmek oy kullanmak ne kadar mühimse sandığa giren iradenin eksiksiz korunması da en az bu kadar önemlidir”

AMED