Bizi takip edin

Haber

61 gündür açlık grevinde olan tutsaklar: İrademiz dışında müdahaleye izin vermeyeceğiz

->

-> 12

Şakran Cezaevi T2 bölümünde bulunan tutsak Necdet Kaya, cezaevi yönetiminin revire gelip eylemi sonlandırmaları yönünde kendilerini tehdit ettiğini söyledi. Kaya, ‘İrademiz dışında yapılmak istenen tıbbi müdahaleyi kabul etmiyoruz. Oluşacak olumsuzluktan başta cezaevi yönetimi olmak üzere Adalet Bakanlığı sorumludur’ dedi

Açlık grevindeki tutsakların durumu her geçen gün ağırlaşırken, İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’nde 2 ayı aşkındır açlık grevinde olan tutsaklar aileleri ile telefon görüşmesinde cezaevi yönetimi tarafından tehdit edildiklerini söyledi. Tutsaklar süresiz dönüşümsüz açlık grevinin 61’inci gününe girdi. Şakran Cezaevi T2 bölümündeki tutsaklar Necdet Kaya, cezaevi yönetiminin açlık grevleri bitirilmediği takdirde “Zorla” revire götürülerek, tıbbi müdahalede bulunulacağını aktardığını söyledi.

Bu yaklaşımı asla kabul etmeyeceklerini ifade eden Kaya, “Cezaevi yönetimi sağlık durumumuzun artık tehlikeye girdiğini ve bizim revire gelip, açlık grevine son vermemiz gerektiğini söyledi. Bu yaklaşımı asla kabul etmeyeceğimizi söyledik idareye. Cezaevinin bu yaklaşımını kabul etmeyeceğiz ve bu keyfi uygulamaya karşı direneceğiz. Burada oluşacak olumsuzluktan başta cezaevi yönetimi olmak üzere Adalet Bakanlığı ve konuya duyarsız kalan kamuoyu sorumludur. İrademiz dışında yapılmak istenen tıbbi müdahaleyi kabul etmiyoruz. Kamuoyu bu konuda duyarlı olmalıdır” dedi.

İZMİR