Bizi takip edin

Haber

Yasak ilan edilen Stewr’de evlere baskın

->

-> 69

Stewr’in Şutê Mahallesi’nde ilan edilen ‘sokağa çıkma yasağı’nın ardından bölgeye çok sayıda asker sevkiyatı yapıldı. Mahallede ev aramaları yapan askerlerin, 15 aileyi taziye evinde topladığı öğrenildi

Mêrdîn’in (Mardin) Stewr (Savur) ilçesine bağlı Şutê (Şenocak) Mahallesi’nde, Mardin Valiliği tarafından “sokağa çıkma yasağı” ilan edildi. Valiliğin resmi internet sitesinde duyurusu yapılan yasağın ikinci bir duyuruya kadar devam edeceği belirtildi. Yaklaşık 250 hanenin bulunduğu ve 170’e yakın ailenin yaşadığı mahallede, Eski Cami’den yapılan anons ile yasak ilan edildiği duyuruldu. Yasak ilan edilmesinin ardından bölgeye 5 helikopter ile asker sevkiyatı yapıldı. Mahallede birçok evde arama gerçekleştiren askerlerin 15 aileyi Şenocak Büyük Taziye Evi’nde topladığı öğrenildi.

‘Askerler evlere yerleşti’

15 evde yapılan aramalardan sonra ailelerin evlerinin kapılarının açık bırakıldığını, hayvanlarının ortada kaldığını belirten bir yurttaş, “Çocuk, yaşlı, genç, kadın demeden hepsini toplayıp taziye evine götürdüler. Taziye evi büyüktür ama çok soğuk. Çocuklar ve yaşlılar için uygun değil. Ne için götürüldüklerini ve ne zamana kadar taziye evinde tutulacaklarını bilmiyoruz. Bu ailelerin evlerinin kapıları ardına kadar açık bırakıldı. Askerler yerleşmiş çoğuna” diye ifade etti.

MÊRDÎN