Bizi takip edin

Haber

2 kentte ‘Hayır’ çalışması yapanlara saldırı!

->

-> 126

EMEP ve ESP’nin Meletî il örgütleri kimliği belirsiz kişi veya kişilerce yakılmak istendi. Olaya ilişkin konuşan EMEP İl Başkanı Kemal Gültekin, saldırının ‘Hayır’cılara yönelik olduğunu söyledi. Çewlîg’de de DBP ve HDP il binalarına bir grup tarafından saldırı yapıldı

Meletî’de (Malatya) Emek Partisi (EMEP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) il örgütlerine saldırı yapıldı. Kimliği belirsiz kişi veya kişilerce, her iki partinin il örgütünün bulunduğu binanın girişindeki tabelalar sökülüp, kapı önündeki paspaslarla ateşe verildi. Saldırı sırasında parti binalarının boş olduğu öğrenilirken, olayla ilgili konuşan EMEP İl Başkanı Kemal Gültekin, sabah saatlerinde parti binasını açan arkadaşlarının tabelalarının yakıldığına dair bilgi verdiğini söyledi.

‘Hayır’cılara yönelik saldırı

Kundaklama girişiminin referandumda tavrını “Hayır”dan yana kullanan siyaset ve kişilere yönelik olduğunu dile getiren Gültekin, “Evetçiler devletin bütün imkan ve kaynaklarını kullanarak propaganda yaparken, ‘Hayır’cılara hemen her gün benzer saldırılar gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanı ve iktidar partisinin temsilcileri ‘Hayır’ diyenleri ‘terörist’ olarak yaftalıyor. ‘Hayır’cılara yönelik saldırılar mülki amir ve AKP’liler tarafından ifade özgürlüğü olarak lanse ediliyor. İlimizdeki saldırı da bütün bu söylemlerin bir parçası olarak gerçekleşmiştir. Bu saldırıları planlayanlar bilmelidir ki; diktatörlüğe ve faşizme karşı mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu süreçte ‘Hayır’ı büyütmeye, ‘Hayır’ın sesini yükseltmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu. Olay ile ilgili inceleme başlatıldı.

Çewlîg’de HDP ve DBP binalarına saldırı

Çewlîg’de de (Bingöl) Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) il örgütlerine ait binalara dün akşam saatlerinde saldırı düzenlendi. Yaklaşık 15 kişi oldukları öğrenilen saldırganlar, binanın camlarını kırarak, içerdeki eşyaları dağıttı. Binada maddi zarar meydana geldi. HDP Çewlîg Milletvekili Hişyar Özsoy, saldırıyla ilgili Bingöl Savcılığı ile yaptığı görüşmede, saldırıyı gerçekleştirdikleri şüphesiyle 2 kişinin gözaltına alındığı bilgisine ulaştı.

MELETÎ / ÇEWLÎG