Bizi takip edin

Hak İhlalleri

38 gündür oğlunun cenazesini isteyen babaya 8 bin 626 TL ceza!

->

-> 74

Dersim’de Çet Deresi’ne düzenlenen bombardımanda yaşamını yitiren oğlunun cenazesine ulaşmak için 38 gündür açlık grevinde olan Kemal Gün’e, 8 bin 626 TL para cezası kesildi

Dersim merkez ve Xozat (Hozat) ilçesi arasındaki Çet Deresi’ne yönelik 7 Kasım 2016 tarihinde yapılan hava bombardımanında yaşamını yitiren 11 DHKP-C’linin cenazesi ailelerine verilmiyor. Bombardımanda yaşamını yitiren Murat Gün’ün babası Kemal Gün’ün başlattığı süresiz açlık grevi 38’inci gününde Dersim’deki Seyid Rıza Meydanı’nda devam ediyor. Oğlunun cenazesinin verilmesi için grevde olan baba Gün’e “Kabahatler Kanunu” gerekçesiyle dün toplu şekilde her gün için 227’şer TL para cezası kesildi.

‘Direnişimizden korkuyorlarsa cenazemizi versinler’

Duruma ilişkin konuşan baba Gün, “38 gündür açlık orucundayız. Daha da bir bilgi alamadık. Biz de avukatlarımızı bekliyoruz. Yeni bir dilekçe ile savcılığa başvuracağız. Günlük 227 TL her gün için ceza kesiyorlar. Onların hakları varsa bizim de haklarımız var. Hem çocuklarımızı katledip bir de çocuklarımızı vermedikleri için ceza kesiyorlar” dedi. Bu cezanın hukuksuz olduğunu dile getiren Gün, “Çocuklarımızın cenazelerini, tek bir kemik dahi olsa bize versinler biz de gidelim. Madem direnişimizden korkuyorlar ve kamuoyuna ulaşmasından korkuyorlarsa cenazemizi versinler, gidelim. Bu kadar” sözlerini kullandı.

DERSİM