Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Kobanê’de kooperatifler birleşiyor

->

-> 15

Kobanê Kantonu Ekonomi Komitesi Toplantısı, yeni adımlar atmak üzere toplandı. Komitenin yeni eşbaşkanlarının seçildiği toplantıda yeni kooperatifler ve kooperatif birliğinin oluşturulması gibi önemli kararlar alındı

Kobanê’de dünyanın gözü önünde elde edilen görkemli zaferin ardından başlayan toplumsal inşa süreci devam ediyor. Asayiş çalışmalarının yanı sıra kadın, ekoloji gibi alanlarda da inşanın sürdüğü kantonda, ekonomi faaliyetleri konusunda da ciddi çalışmalar yürütülüyor. Kantonda kurulan Ekonomi Komitesi öncülüğünde oluşturulan kooperatifler kapsamında projeler geliştirilerek halkın ekonomi faaliyetleri içerisinde yer alması amaçlanıyor. Bu kapsamda Kobanê Kantonu Ekonomi Komitesi, yeni projeleri tartışmak amacıyla yeniden bir araya geldi. Komite, 103 delegenin katılımıyla Kobanê Yasama Meclisi binasında toplandı. Toplantıda Kobanê’nin yanı sıra Girê Spî, Sirîn ve Minbic’ten delegeler, Kobanê Kantonu Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Enver Muslîm, PYD Kobanê Eşbaşkanları Ayşe Efendi ve Ahmet Şêxo, Kongreya Star, Şehit Aileleri Konseyi ve Rojava Gençler Birliği üye ve temsilcileri de yer aldı.

Ekonomi cevap olacak

Toplantının açılış konuşmasını yapan Enver Muslîm, ekonominin tüm toplum üzerinde etkisi olan konuların başında geldiğine işaret etti. Muslîm, toplantının neticesinde ekonomi alanında başarılı çalışmalar yapılacağına olan inancını dile getirdi. Ardından konuşan TEV-DEM Yönetim Kurulu üyesi Dicle Mustafa da, siyasi ve askeri gelişmeleri değerlendirdi. Dicle, savaş odaklarına siyasi ve askeri alanda verdikleri cevabı başta ekonomi olmak üzere her toplumsal alanda örgütlenerek vereceklerini kaydetti.

Dicle’nin ardından Kongreya Star, Şehit Aileleri Konseyi, Ekonomi Komitesi adına da temsilciler konuşma yaptı. Konuşmalarda ekonomik gelişmeler ele alındı. Konuşmaların ardından Ekonomi Komitesi üyesi Newroz Xebat, faaliyet raporunu okudu.

Gelecek döneme ilişkin ekonomi alanında yapılması gereken projelerin tartışıldığı toplantıda, tarım ihtiyaçlarının karşılanması ve meclis üyeleri için akademik eğitim gibi kararlar alındı.

Toplantıda alınan başlıca kararlar şöyle:

* Kooperatifler birliğinin inşası.

* Yardım kurumu oluşturma.

* Bölgedeki köylere kooperatif inşası.

* Ekonomi Akademisi açma.

* Ormanlık ve ekili arazileri arttırma.

Toplantı sonunda komite eşbaşkanları ve komiteye bağlı 27 üye seçildi.

KOBANÊ / ANHA