Bizi takip edin

Politika

Ülkeyi yıkıma sürüklüyorlar

->

-> 5

Zorbalıkla Türkiye’nin Anayasasını değiştiren AKP’nin ülkeyi yıkıma sürüklediğine dikkat çeken ANAP’ın eski genel başkanlarından akademisyen Nas, tüm kesimlmere ayrı gayrılığı bir tarafa bırakarak örgütlenmeye çağırdı

Ekonomik krizi, tekçi rejim tartışmaları ve OHAL sürecinde gidilmesi öngörülen referandumu değerlendiren Anavatan Partisi’nin (ANAP) 5. Genel Başkanı ve akademisyen Nesrin Nas, AKP’nin ayrışmayı derinleştirdiğine dikkat çekti. Nas, TBMM’nin üçüncü partisi HDP milletvekillerinin tutuklu olduğu, ana muhalefet partisinin “darbeci-düşman” ilan edildiği, muhaliflerin cezaevine girdiği ve en ufak bir itirazın dahi susturulduğu bir OHAL-KHK ortamında, sadece iki partinin konuşarak ve kelime oyunları arkasına saklanarak-başkanlık yerine cumhurbaşkanlığı gibi- yapılacak bir Anayasa’nın toplumdaki ayrışmayı daha da derinleştireceğini söyledi. Nas, “Şimdi OHAL-KHK ve yaygın tutuklamalar altında ve mevcut anayasal düzen askıya alınarak yapılan bir Anayasa’nın ülkeyi büyük bir çatışma ve hatta yıkıma sürükleme riski vardır” diye konuştu.

12 Eylül’den daha olumsuz

OHAL sürecinde “referandum yapılabilir mi? sorusuna da Nas, “Halkoylaması, seçmenlere sunulan seçeneklerin şeffaf, özgürce, sınırlama olmaksızın ve tutuklanma korkusu olmadan serbest tartışılabildiği ve serbest tercihlerin ortaya çıktığı bir ortamda mümkün olabilir. Oysa mevcut durum bunun tam tersidir” yanıtını verdi. Var olan süreci 12 Eylül sürecinden daha olumsuz olarak değerlendiren Nas, “Bugün, Cumhurbaşkanı konuştuğu zaman, birkaç eğlence ve magazin kanalı dışında, bütün yayınlar ‘canlı yayın’ adı altında kesiliyor. Başbakan için de, çoğu zaman paralel bir uygulama söz konusu. Böyle bir ortamda gidilecek bir referandum daha doğrusu plebisit meşru ve demokratik olmamanın ötesinde, toplumun bugünü ve gelecek kuşaklar açısından tehlikelidir de” diye konuştu.

Unutulmaz baskılar yaşandı

HDP’nin Türkiye için büyük bir şans olduğunun altını çizen Nas, ancak Türkiye’nin devlet aklı ve AKP’nin bu şansı kullanamadığı görüşünde. Nas, “HDP’nin 7 Haziran seçimlerinde aldığı oy ‘çoğulculuğa, barış içinde birlikte geleceğe yürüme kararlılığına’ verilmiş bir destekti. Suriye’de yaşanan gelişmelerin üzerinden içerideki milliyetçi lümpen kitlelerin de desteğiyle Kürtlerin siyasi temsilcileri üzerinde büyük bir baskı uygulandı ve bu baskı eş genel başkanlarının tutuklanması gibi aklın dahi almayacağı gayri meşru uygulamalarla taçlandırıldı” ifadesinde bulundu.

‘Ayrılığı bir tarafa bırakalım’

Nas “Maalesef Türkiye her türlü tehdit ve tehlikeye açık hale gelmiş bulunuyor. Örgütlenmek ve ayrı gayrılığı bir tarafa bırakarak geleceğimize sahip çıkmak için bir araya gelmek hiç olmadığı kadar hayati bir önem taşıyor artık” dedi.

Yasin Kobulan/Dihaber