Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

‘OHAL ortamında güvenlik sorunları aşılamaz’

->

-> 91

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığını bırakan Cansen Başaran-Symes, yeni bir dünyanın kuruluşuna tanıklık edildiğini dile getirerek ‘bir OHAL ortamının tek başına güvenlik sorunlarının aşılmasını sağlayacağı kanısında değiliz’ dedi

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) 47’inci Genel Kurul Toplantısı bugün gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanlığını bırakan Cansen Başaran-Symes açılış konuşmasında “Yeni bir dünyanın kuruluşuna tanıklık ediyoruz. Liberal dünya düzeni sarsılıyor. Ekonomiyi rayına oturtacak kararların alınması gerekir. Türkiye Ortadoğu’nun geleceğine katkıda bulunacaksa bunu Ortadoğu’nun hastalıklarını ithal ederek yapamaz. Türkiye bölgesel dengelerde rol oynayacaksa bunu kendi esneklik alanını daraltalark sağlayamaz. Laiklik olmadan Ortadoğu’daki şiddet dalgalarının ülkemizi içine çekmesini engellememiz mümkün değil. Bir dönem tüm dünyanın gıpta ile baktığı bir ülkeydik. Dış politikadaki yanlışlarımızı da itiraf ettik” ifadelerini kullandı.

İfade özgürlüğü zarar gördü

Toplumun son yıllarda giderek daha fazla kutuplaşmasına dikkat çeken Symes, “Her ortamda gündeme getiriyoruz. İfade özgürlüğü üzerindeki kısıtların menfaatlerimize zarar verdiğini düşünüyorum. Ortak hedeflerimizin azalmasını değerlerimiz ve hayat tarzı üzerinden ayrışmanın hızlanmasını üzülerek izliyoruz. Sürekli bir OHAL ortamının tek başına güvenlik sorunlarının aşılmasını sağlayacağı kanısında değiliz” dedi.

‘AB önemini yitirmedi’

Avrupa Birliği (AB) projesi önemini hala yitirmediğini söyleyen Symes, “AB hedefinden vazgeçmek söz konusu olmamalı. Bu hedefin savunucu ve ısrarlı takipçisi olduk. Hükümetin AB ve Gümrük Birliği’ni güncelleme müzakerelerini kararlılıkla destekliyoruz” diye konuştu.

 

Seçime tek aday girdi

Erol_BilecikYönetim kurulu başkanlığını bırakan Symes’in yerine, Erol Bilecik tek aday olarak seçime girdi. Bilecik, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Görevi devralan Bilecik’de “Tarih bize terör zehrine karşı en etkili çarenin, nefrete karşı sevginin, ayrıştırıcı söylemlere karşı sağduyulu yaklaşımların çatışmaya karşı birliğin ve beraberliğin tercih etmek olduğunu defalarca gösterdi. Önümüzdeki dönemde de 4 elle sarılmamız gereken çare gerçekten budur” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda Genel Kurul’da seçilen yeni Yönetim Kurulu ilk toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Erol Bilecik’i, Başkan Yardımcılıklarına ise Ali Y. Koç, Simone Kaslowski ve Murat Özyeğin’in atanmasına karar verdi.

İSTANBUL