Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Şirvan’ın faturası işçiye çıkarıldı

->

-> 16

16 işçinin yaşamını yitirdiği Maden Köyü faciasında önlem almayan Ciner Grubu ve Park Elektirik A.Ş, facianın faturasını işçilere çıkardı. 100’ü aşkın işçi gerekçe gösterilmeden işten çıkarıldı

Sêrt’in (Siirt) Şirvan ilçesine bağlı Maden Köyü’nde bulunan bakır madeni ocağında 17 Kasım 2016 tarihinde meydana gelen şev kayması sonucu 16 işçi yaşamını yitirdi. Göz göre gelen katliamın ardından katliamdan tesadüfen kurtulan işçiler ise Ciner Grubu tarafından işten çıkarıldı. Gazetemize ulaşan işçiler 100’den fazla işçinin işten çıkarıldığını aktarırken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emekten sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, maden ocağında çalışan taşeron firmalardan biri olan ANT İnşaat’tan 150’ye yakın işçinin çıkarıldığı bilgisini verdi.

Önlem almadılar

Ciner Grubu’na bağlı çalışan ve ismini vermek istemeyen bir işçi, maden ocağının iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınmadığını hatırlatarak, “Bugüne kadar herhangi bir önlem almadılar. İşletmeyi bir nevi korsan çalıştırdılar. Kaymanın ardından da bizi işten çıkardılar. Biz onlara Ciner’e bağlı fabrikalarda çalışalım dedik. Ama buna bile izin vermediler. İşten çıkarılma gerekçesini de bilmiyoruz” dedi.

150 işçi işten çıkarıldı

HDP Emekten sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Serpil Kemalbay ise maden ocağında 4 taşeron firmanın bulunduğunun altını çizerek, bu firmalarda çalışan işçilerin de işten atılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. 4 firmadan biri olan ANT İnşaat’tan 150’ye yakın işçinin çıkarıldığı bilgisini paylaşan Kemalbay, diğer işçilerin işten çıkarılıp çıkarılmayacaklarına ilişkin bilginin ise 15 Ocak tarihinden sonra kesinleşeceğini söyledi. Taşeron firmaların amacına ilişkin de bilgi veren Kemalbay, “Taşeron kullanabilmeniz için, o işyerinde yapılmayan bir işin taşerona verilmesi lazım” dedi.

Göz yumdular

Maden Köyü faciası ile Ciner Grubu’nun defteri hayli kabardı. Ciner’e bağlı Park Elektrik A.Ş tarafından işletilen ocakta iş güvenliği önlemlerinin alınmaması, katliama davetiye çıkardı. 16 kişinin cansız bedeni günler sonra çıkarılabildi. Facianın boyutu bilirkişi raporlarında açığa çıktı. Raporlarda meden ocağında sözde denetlemenin yapıldığı ve Ciner Grubu ve bağlı taşeron firmanın daha fazla kâr uğruna tehlikelere göz yumduğunun bilgisi yer aldı.

Ailelere HDP baskısı

Olayın aydınlatılmaması için ailelere baskı yapıldığını da aktaran Kemalbay, “Facianın ardından kurulan abluka devam ediyor. Köye gelen heyetlerin geçişleri de engellenmek isteniyor. Aileler ise ‘HDP ile iletişime geçmeyin, o tarafa giderseniz haklarınızı alamazsınız’ sözleri ile baskı atına aınıyor” dedi.

Fırat Yeşilçınar