Bizi takip edin

Politika

Mahkemelerin ‘güvenlik’ tutarsızlığı!

->

-> 9

Tutuklu HDP Colemêrg milletvekillerinin dava dosyaları ‘güvenlik’ gerekçesiyle Amed’e nakledilirken, Amed’de görülen DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ile Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın dosyalarının ise yine ‘güvenlik’ gerekçesiyle başka kentlere nakledilmek istendiği ortaya çıktı

Tutuklu HDP Colemêrg (Hakkari) milletvekillerinin dava dosyalarının “güvenlik” gerekçesiyle Amed’e nakledilme kararının ardından, Amed’de görülen başka davaların ise yine “güvenlik” gerekçesiyle başka kentlere nakledilmek istendiği ortaya çıktı. Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 4 ve 7 Kasım’da tutuklanan HDP Colemêrg Milletvekilleri Nihat Akdoğan, Selma Irmak ve Abdullah Zeydan’ın iddianamelerini kabul eden Hakkari 1. ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Colemêrg’in güvenlik açısından “hassas” bir yer olduğu ve milletvekillerinin duruşmaya getirilmesinin “güvenlik açısından riskli” olduğu gerekçesi ile davaların başka bir kente nakledilmesi için Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı aracılığıyla Adalet Bakanlığına başvurmuştu. Mahkemelerin talebini değerlendiren Yargıtay’ın ilgili dairesi, davanın güvenlik gerekçesi ile Colemêrg’den Amed’e nakledilmesine karar vermişti.

Gerekçe yine ‘güvenlik’

Davaların “güvenlik” gerekçesi ile nakledildiği Amed’deki davaların ise yine “güvenlik” gerekçesi ile başka illere nakledilmesi için Adalet Bakanlığına başvuruldu. Amed’de yürütülen iki ayrı soruşturma kapsamında tutuklanan DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel ve Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın iddianamelerini kabul ederek, davaları birleştiren Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, davaların güvenlik gerekçesi ile başka ile nakledilmesini talep etti. Mahkemenin Aralık 2016’da aldığı kararda, yargılamanın Amed’de yapılması halinde “kamu güvenliği açısından tehlike” yaratacağı savunulmuştu. Mahkeme, davanın Amed dışındaki başka bir ilde görülmesi için Adalet Bakanlığı’na gönderilmek üzere Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazdı. Yargıtay 25 Ocak’ta görülecek davanın nakil talebi için ise henüz karar vermiş değil.

Davaların “güvenlik” gerekçesi ile nakledildiği Amed’de daha önce görülen Lice, JİTEM, Musa Anter, 5 Haziran davaları da “ güvenlik” gerekçesi ile Ankara ve İzmir’e nakledilmişti.

Ağır cezalar isteniyor

Dava dosyası başka yerlere nakledilmesi istenen Tuncel, 4 Kasım’da gözaltına alınmış 6 Kasım’da tutuklanmıştı. Silivri Cezaevi’nde tutulan Tuncel’in “örgüte üye olmak” ve 16 defa “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 135 yıla kadar hapsi isteniyor. Kışanak ise 25 Ekim’de gözaltına alınarak, 30 Ekim’de tutuklandı. Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutulan Kışanak hakkında ise “örgüt kurma ve yönetme”, “kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız olarak katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama” ve 41 defa “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 230 yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.

AMED