Bizi takip edin

Köşe yazarları

Kimlik ve ekoloji

->

-> 38

ABD Başkanı Obama, daha doğrusu artık eski başkanı desek daha doğru, son veda konuşmasını Chicago’da yaptı. Nedense iktidar ellerinden giderken çok mahzun oluyor başkanlar. Birden üstlerine bir iyilik çöküyor. Yüzlerine nur yağdığı bile oluyor ve hatta bir başkandan hiç beklenmeyecek bir şekilde doğru bile konuşuyorlar. Obama da öyle yaptı. Demokrasinin tehlikede olabileceğinin altını çizdi ve benim esas dikkatimi çeken. Yoksa insanların ‘baloncuklar’ içinde kendilerini kapatarak dinsel ve ırkçı topluluklara dönüşeceklerini vurguladı. Şaşırtıcı tabii bir devlet başkanının her zamanki yalanların dışında böyle gerçeklere değinmesi ama hayat her zaman sürprizlerle dolu…

Son on yıldan fazladır iddia ettiğimiz artık bütün dünyanın ‘Mekan-Kimlik ve Ekoloji’ ekseni etrafında döndüğünün ABD Başkanı’nın ağzından bir kabulü bu. ‘Mekan ve Kimlik’in uçurumlar halinde yaşandığı Ortadoğu sadece kendisine özgü bir tarihin sonucu değil, ‘baloncuklaşan’ dünyanın en üst düzeyde çatışmalara yol açtığı bir coğrafya. Bu yüzden yeni başkan Trump’ın mesela beklenen Müslümanları dışlaması da bu ‘baloncukları’ ortadan kaldıracak değil tam aksine pekiştirecek ve uçurumlaştıracak bir durumdur. Yani Ortadoğu’nun mekan ve kimlik uçurumunun başta ABD’de olmak üzere dünyanın her noktasında yeni bir çatışmalar içinde parçalanması anlamına gelmektedir.

‘Kimlik ve Mekan’ uçurumunun bu derinleşmesinin cevabı ise yine Ortadoğu’dadır aslında. Kürt siyasal hareketinin radikal demokrasi, Özyönetim ve Ekolojik demokrasi önerisidir bu ve bu öneri bir kez daha altını çizerek söylenmelidir ki sadece Ortadoğu için değil bütün dünyada demokrasinin, tabii ki gerçek bir demokrasinin gerçekleşebilme şansıdır.

Esad’ın yeniden sahneyi kapladığı bu günlerde demokratik ulus, ekolojik demokrasi bu sefer kendisini başka bir cepheye karşı yeniden savunmak zorunda. Eski başkan Obama’nın sözleri ile bir kez daha yeni adıyla ya da eski geleneği ile Rojava’nın yine dünyanın sıfır noktası olduğunu gösteriyor. Bütün dünyanın Ortadoğu olması sadece mobil ölümler nedeniyle değil, bu düşüncenin dönüştürücü gücüyle umuda dönüşebilir ancak.