Bizi takip edin

Kadın

Kadınlar, tek ‘adam’ rejimine HAYIR diyor!

->

-> 25

Yeni Anayasa taslağına karşı kadınlar, sosyal medya üzerinden #KadınlarHAYIRdiyor kampanyası başlatarak, neden hayır dediklerini anlattı. HDP Milletvekili Beştaş ise tasarıyı ‘Bu erkek bir anayasa’ sözleri ile tanımladı

MHP desteği ile AKP hükümetinin Meclis’e sunduğu yeni Anayasa taslağında kadının olmadığını vurgulayan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, “Bu tek kişi, tek adam kültü üzerine kurulu bir sistemdir” dedi.

“Bu erkek bir anayasa” diyen Beştaş, kadının adının olmadığı bir anayasa taslağına kadınların da ‘evet’ demeyeceğine dikkat çekti: “Bu yeni anayasada kadının reddi, inkarı daha da pekiştiriliyor. Çünkü bütün yetkiler, tek bir erkeğe veriliyor. Bu kadınların, kadın örgütlerinin çok güçlü karşı çıkması gereken bir anlayıştır. Kadınların, çok güçlü bir ‘hayır’ ile sesini yükselteceğine inanıyoruz.” Türkiye’nin toplumsal bir barışa ihtiyacı olduğunu ifade eden Beştaş, yeni anaysa teklifinin ‘bir savaş anayasası’ olduğunu ve Meclis’ten geçmesi durumunda ‘halktan geri döneceğini’ söyledi.

Sosyal medya üzerinden ise #KadınlarHAYIRdiyor hashtagı ile yeni anayasa tasarısını protesto eden kadınlar neden ‘hayır’ dediklerini anlattı:

* Kocana itaat et, patrona itaat et, Erkeklere itaat et, Devlete itaat et!… İtaat etmenin yasasına-tek adam anayasasına #kadınlarHAYIRdiyor

* Egemenliği kayıtsız şartsız bir “adam’a” veren, erkek egemen, kadin düşmanı zihniyete, #KadınlarHAYIRDiyor

* Demokrasi ve Cumhuriyet’i tek bir “adam”a veren kadın düşmanı öneriye HDPli #kadınlarHAYIRdiyor!

* Önce kadın iradesini rehin alan, kadın dayanışma ve destek kurumlarını kapatan erkek devlet zihniyetinizi değiştirin! #kadınlarHAYIRdiyor!

* Çocuk yaşta zorla evlendirmeye, sadece anne olup 5 çocuk doğurmaya, eve hapsolmaya, itaat etmeye, şimdi de tüm toplum için #kadınlarHAYIRdiyor

‘Ölümlerin bitmesi için hayır’

Amedli kadınlar da ‘tek adam’ rejimini öngören yeni anayasa teklifine ‘ölümlerin bitmesi için hayır’ diyor.

Amed’de yaşayan İffet Muhtaç, “Ne zaman bir anayasa değişikliği olsa Kürtlere katliam yapılıyor” diyerek bu anayasa değişikliğini desteklemediklerini söyledi: “Biz artık ölüm istemiyoruz. Bu topraklardan savaşın da faşizmin de sonlanmasını istiyoruz. Önce öldürdükleri, yok ettikleri insanların hesabını versinler.”

Raife Özbey ise ülkede bir krallık ilan edilmeye çalışıldığını vurguladı: “Ülkenin bütün gücü elinde olsun diye bütün insanları tutuklattı. Bütün demokrasi yollarını kapatıp, Meclisi feshederek bütün kararları tek başına almak istiyor. Herkes ona itaat etsin istiyor ama etmeyeceğiz.” ‘Tek adam rejimine’ karşı direnmekten taviz vermeyeceklerini söyleyen Kadriye Damla da tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Tek başına her şeyin iktidarı olacak ama bir sormak lazım kendisine. Bugüne kadar hangi diktatörün ölümsüz olduğunu gördü de özeniyor? Ülkenin her yerine karakol ve kalekol yapmış. Ben buradan Türk annelere sesleniyorum; çocuklarının ölmesinin tek sorumlusu devlettir. Biz onun başkan olmasını istemiyoruz.”

HABER MERKEZİ