Bizi takip edin

Yaşam

İstanbullulardan kar tepkisi: Belediye ne için var?

->

-> 11

Yoğun kar yağışı İstanbul’u felç ederken, belediyenin hizmet etmemesinden şikayet eden yurttaşlar, ‘Evet doğal afettir ama belediyenin yapması gereken işler var. ‘Belediye ne için var?’ Merak ediyoruz 7 bin personel nerede çalışıyor?’ şeklinde tepki gösterdi

İstanbul’da Cuma gününden bu yana etkili olan kar yağışı yurttaşlara zor anlar yaşatmaya devam ediyor. Yağışın ardından cadde ve sokaklarda buzlanma olurken, yurttaşlar belediyenin yeterince önlem almadığından şikayetçi. Beyoğlu ilçesinin Halıcıoğlu Mahallesi sakinleri de, Beyoğlu Belediyesi’nin önlem almamasından yakındı.

Emekli Hasan Şimşek (55), Çıksalın’dan kalkan otobüsün yolun 1 kilometrelik bölümünün belediye tarafından temizlenmemesi nedeniyle durağa yanaşamadığını belirtti. Yoğun kar yağışından sonra yolların kapanmasına karşı belediyenin hizmet vermediğini dile getiren Şimşek, “Ara yollarda olan kar ile ilgili hiçbir çalışma yapılmıyor. Bunun neticesinde çöpler toplanmıyor. İnsanlar işe gidemiyor. Evet doğal afettir ama belediyenin yapması gereken işler var. ‘Belediye ne için var?’ Mahalle aralarına Beyoğlu Belediyesi’nin girmesi gerekiyor ama girmiyor” dedi.

‘Ambulans bile çıkamaz’

Kemoterapi tedavisi gören kanser hastası Fatma Yetik (56) de, yolların kapalı olmasında dolayı tedavisine gidemediğini söyledi. Kanser hastası olduğunu ve geçen gün kendisini almaya gelen ambulansın mahalleden çıkamadığı için hastaneye gidemediğini kaydeden Yetik, “Benden daha yaşlı hastalar var. Bir ambulans gelirse buradan çıkamaz ve o hasta hayatını kaybeder” diye belirtti. Konuşmakta zorluk çeken Yetik, “Devlet bunu görüyor. Eğer görmüyorsa o koltuktan kalksın başka biri gelip oturur oraya. Derdim çok ben konuşurum da onlar anlamaz beni” şeklinde sitem etti.

2hab1‘İşe gidemiyoruz’

Çöplerin birikmesinden şikayetçi olan bir diğer yurttaş Mustafa Önal da yolların kapalı olduğunu ancak belediyenin tuzlama yapmadığını ifade ederek, “Halıcıoğlu’nda çalışan belediye personeli görmedim. Bu karda işe gidemiyoruz” dedi. Karla mücadelede belediyenin 7 bin personel çalıştırdığı söyleminin doğru olmadığını kaydeden Mahmut Temel adlı yurttaş ise belediye personellerini sokaklarda görmediğinin altını çizdi. “Merak ediyoruz bu 7 bin personel nerede çalışıyor?” diye soran Temel, kentin genelinde durumun aynı olduğunu kaydetti. Temel, “Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Levent gibi lüks yerlerde kendi kodamanlarının etrafını temizliyorlardır muhtemelen” sözleriyle tepki gösterdi.

Hastaneler kırık çıkıkla doldu

Soğuk havalar ve yoğun kar yağışının artması ile İstanbul’da hastanelerde yoğunluk arttı. Belediye ekiplerinin yoğun kar yağışı karşısında yeterince önlem alamadığı yollarda meydana gelen buzlanmalardan dolayı kayıp düşenler, gözlerini hastanelerde açıyor. Hastaların kırgınlık, yorgunluk ve halsizlik gibi durumları yaşadıkları bugünlerde hastane koridorları da dolup taştı, ambulanslar ise sürekli hareket halinde. İsmini vermek istemeyen Dahiliye Doktoru, yoğun kar yağışından dolayı ambulansların gelmekte güçlük çektiğini söyledi. Alçılı ayağı ile röntgen sırası bekleyen bir polis, “Halk otobüsünü bekliyordum. Otobüs geldiğinde ona doğru giderken ayağım kaydı yere düştüm. Oradaki insanların yardımı ile buraya getirildim. Bileğim 2 yerden kırılmış sonuç bu görüyorsun” dedi.

İSTANBUL