Bizi takip edin

Haber

Genelkurmay emniyeti 4’e katladı!

->

-> 18

Sûr’daki çatışmaların sonuçlarına ilişkin emniyet tarafından Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen yazıdaki bilanço ile Genelkurmay’ın açıkladığı veriler arasında büyük farklar olduğu ortaya çıktı. Emniyet çatışmalarda 64 YPS’linin yaşamını yitirdiğini belirtirken, Genelkurmay ise 279 YPS’linin öldürüldüğünü iddia etti

Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Amed’in Sûr ilçesinden 21 Şubat 2016’da çıkan M.Ş.A. ve M.S.A. hakkında açılan davada yargılama yapan Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerleşim yerlerinde yaşananlara ilişkin Diyarbakır Valiliği’nden bilgi istemişti. Valilik adına Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 2015-2016 yılları arasında Sûr, Bağlar ve Farqîn (Silvan) ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları ve operasyonların sonuçlarına ilişkin bilgileri mahkemeye gönderdi. Yazıda, Özel Hareket Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü organizesinde Sûr’da günlük 290-310 arasında polisin sıcak çatışma bölgesinde görevlendirildiği belirtildi. Operasyon bölgesine 1350 özel eğitimli askerden oluşan 17 askeri birlik sevk edildiği vurgulanan yazıda, çatışma bölgesinde günlük 450-500 askerin de operasyona katıldığı kaydedildi.

62 cenaze çıkarılmıştı

Sûr’daki çatışmalarda 64 YPS’linin yaşamını yitirdiği belirtilen yazıda, 17’si yaralı olmak üzere toplam 67 kişinin de tutuklandığı yer aldı. İlçede çıkan çatışmalarda, 12 polis, 53 asker ve 1 korucunun yaşamını yitirdiği kaydedildi. Yazıda, çatışmalar nedeniyle Sûr’da kaç sivilin öldüğü yer almadı. MEYA-DER’in verilerine göre ise Sûr’da aralarında sivillerinde bulunduğu 62 cenaze çıkarıldı. Sûr için kentte yapılan protestolarda ise 11 kişi katledildi.

17 tabur asker gönderilmişti

Sûr’daki operasyonlarda polis yetersiz kalınca 18 Aralık’ta ilçeye takviye amaçlı bordo bereliler, jandarma özel hareket ve SAS komandolarından oluşan 17 tabur asker gönderilmişti. Genelkurmay Başkanlığı, 10 Mart’ta sitesinde yaptığı açıklamada, ilçedeki operasyonların sona erdiğini belirterek, 279 YPS’linin öldürüldüğünü iddia etmişti. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü da, çatışmalarda 64 YPS’linin yaşamını yitirdiğini belirtmişti. Çatışmalarda yaşanan asker ve polis kayıplarına ilişkin ana akım medyada yer alan haberlerde ise 53 asker ile 17 polis ve 1 korucu olmak üzere toplam 71 devlet görevlisinin yaşamını yitirdiği belirtilmişti.

AMED