Bizi takip edin

Politika

‘Cumhurbaşkanının sorumluluğu var’

->

-> 7

Hakkında alınan kararla dava dosyası Amed’e gönderilen HDP Colemêrg milletvekili Selma Irmak hakim karşısına çıktı. Irmak, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla hakkında başlatılan soruşturmaya ilişkin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na savunma verdi. Tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden SEGBİS yöntemiyle savunma yapan Irmak, savunmasını tercüman eşliğinde Kürtçe yaptı.

Colemêrg iradesiz bırakıldı

Irmak savunmasında, “Ben 6 milyon oy alan bir siyasi partinin milletvekiliyim, şu ana kadar da milletvekilliğimiz devam etmektedir. Bize karşı olan bu yaklaşım ya da tutum, bize oy veren seçmenlere de yapılmış olan yaklaşım veya tutumdur”dedi. Irmak, Colemêrg’deki diğer iki milletvekilinin de tutuklu olduğunu hatırlatarak, “Hakkari halkının iradesi şu an cezaevindedir ve Meclis’te Hakkari ili temsil edilmemektedir” diye belirtti.

Hakaret değil gerçek

Cumhurbaşkanına yönelik sözlerinin hakaret olmadığını ifade eden Irmak, “Sivil insanlar öldürüldü. Cizre’de üç bodrumda 200’ü aşkın sivil insan yakıldı. Bu ölümlerden devletin sorumlu olduğunu düşünüyorum, zira bu muamelelere maruz kalan insanlar televizyonlara vermiş oldukları beyanatlarda JÖH, PÖH gibi silahlı grupların kendilerine bu muameleyi yaptıklarını söylüyorlardı. Dolayısıyla devletin başı olarak Cumhurbaşkanının bu olaylarda sorumluluğu vardır, ben bu hususu ifade etmek istedim” dedi.

AMED