Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Başkanlık uğruna ekonomi çöküyor

->

-> 21

Havuz medyası tarafından üstü örtülmeye çalışılsa da siyasi çalkantı ve ‘rejim değişikliği’ dayatması, ekonomiyi giderek zora sokuyor. Dolar 4 TL’yi zorlarken, cari açık büyüyor ve bozulan denge en çok emekçileri vuruyor

AKP’nin savaş politikaları ve Türkiye’yi kocaman bir hapishaneye dönüştüren baskı politikaları ekonomiyi zorlarken, son dönemde yaşanan gerileme ile birlikte hissedilen ekonomik krizin topluma yansımaları daha görünür hale geliyor. Doların 4 liraya dayandığı, euronun 4 lirayı aştığı ekonomik ortamda asgari ücrete yapılan zam 104 TL’de kaldı. Bunun yanında enflasyon oranının da yükselmesi ile ekonomik krizin mağduru yine emekçi ve yoksul kesim oldu. Türkiye’de hızla derinleşen ekonomik krizi Doç. Dr. Metin Altıok değerlendirdi.

‘Üretimden uzaklaşıldı’

Türkiye’nin, ekonomideki istikrarı gelir dağılımını bozarak, çalışan ve tarım kesiminden sermaye kesimine kaynak aktararak gerçekleştirmeye çalıştığını kaydeden Altıok, bunun geçici çözüm sağladığına değindi. Türkiye ekonomisinin inşaat üzerinden şekillendiğini ve üretim sürecinden uzaklaşıldığını kaydeden Altıok, “Devletin borçlanma faizleri genel faiz düzeyini belirler duruma gelmiş, yükselen faiz özel kesim yatırımlarını olumsuz etkileyerek ‘sanayisizleşme’ sürecini pekiştirmiş ve istihdamsız büyümenin temellerini oluşturmuştur” dedi.

‘Kısa sürede atlatılamayacak’

Ekonomik krizin kısa sürede atlatılamayacağının altını çizen Altıok, krizin bir diğer göstergesinin işsizlik olduğunu belirterek, şunları söyledi: “TÜİK tarafından açıklanan dar tanımlı işsizlik oranı bir önceki yılın Eylül ayına göre artarak yüzde 11,3’e yükselmiştir. TÜİK verilerine göre 3 milyon 523 bin civarında işsiz vardır. Ancak bu rakama 666 bin civarında iş aramaktan ümidini kesmiş çalışmaya hazır olan bir emekçi kitlenin de eklenmesi gerekir. Çünkü bu kitleye resmi işsizlik hesaplamalarında yer verilmemektedir. Geniş tanımlı işsizlik oranı 19,1 olarak gerçekleşti.” Sigortalı işçi sayısı artışı yavaşlarken, işsizlik sigortası başvurularında patlama yaşandığını kaydeden Altıok, Türkiye ekonomisinde önemli bir işsizlik sorunu olduğunu söyledi.

Asgari ücrete yapılan 104 TL’lik zammı anımsatan Altıok, asgari ücretin düşük tutulması ile kamu çalışanlarının işten çıkarılma sürecinin hızlandırılacağı ve yerine düşük ücretle çalışan işçilerin istihdam edileceğini belirtti.

3-dunya-bankasiTürkiye’nin notu düştü

Darbe girişiminin ardından uluslararası bankalar ve kredi derecelendirme kurumları arasına Dünya Bankası ve Morgan Stanley de eklendi.

Dünya Bankası’nın, “Küresel Ekonomik Beklentiler” Ocak 2017 raporunda, Türkiye’nin notu düşürüldü. Haziran 2016’da yayınlanan rapora göre 2017 yılı büyüme beklentisi 0,5 düşürülerek 3,0’e, 2018 büyüme beklentisi de 0,1 puan düşürülerek 3,6’ya geriledi. Raporda, “Eğer jeopolitik ve ulusal gerilimler, gerekli reformların hayata geçirilmesini geciktirir ve yatırımları önlerse, uzun vadeli büyüme beklentileri olumsuz etkilenebilir” uyarısına yer verildi. ABD’nin yatırım bankası Morgan Stanley de Türkiye büyüme tahminini düşürdü. Banka, 2016-2018 yıllarına ilişkin Türkiye büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Morgan Stanley, 2016 yılı için Türkiye büyüme tahminini yüzde 2,7’den yüzde 2,2’ye, 2017 için yüzde 2,6’dan yüzde 2,3’e, 2018 için yüzde 2,4’ten yüzde 3,2’ye revize etti.

Teknenin dibi delik!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayına ilişkin Ödemeler Dengesi verilerini açıkladı. Cari işlemler açığı, 2015 Kasım ayına göre 32 milyon dolar artarak 2 milyar 268 milyon dolar oldu. Ocak-Kasım döneminde 28 milyar 584 milyon dolar cari açık oluşurken, on iki aylık cari işlemler açığı 33 milyar 651 milyon dolar olarak gerçekleşti. Orta Vadeli Programa (OVP) göre cari açığın 2016 yılını Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYH) oran olarak yüzde 4,3’e denk gelen 31,3 milyar dolar ile tamamlaması bekleniyor.

Ahmet Kanbal / Mersin