Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Annelerin ağıdı da suç oldu!

->

-> 147

Çıkarılan son KHK ile birlikte televizyon kanallarında ağlayan asker anneleri ve iktidarı eleştiren söylemler yayınlanması ‘suç’ sayıldı. Bu kapsamda televizyon kanalları kapatılabilecek. RTÜK yeni bir televizyon kurulması için de MİT ve Emniyet’ten görüş alacak

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında ilan edilen Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile “Terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak yayın” ifadeleriyle yeni bir suç oluşturuldu. Cumhuriyet Gazetesi’nden Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, son KHK’de Başbakanlık tarafından getirilen yayın yasaklarının ihlal edilmesi halinde öngörülen cezalar arttırıldı. Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) “olağanüstü dönemlerde yayınları düzenleyen” hükmüne yeni bir fıkra eklendi. Buna göre, televizyon yayınları ile ilgili düzenlemeye Basın Yasası’nın hükümleri iliştirilirken, bu “yasak ve kısıtlamalara” aykırı yayın yapan televizyonların yayını, bir gün süreyle durdurulacak. Bu durumun bir yıl için de tekrarlanması durumunda yayın 5 güne kadar, ikinci kez tekrarlanması durumunda 15 güne kadar, üçüncü kez tekrar etmesi durumunda ise, televizyon kanalı kapatılabilecek.

Ağıt yayınlamak suç

Düzenlemenin sonuçlarını değerlendiren RTÜK’ün CHP’li üyesi İsmet Demirdöğen, yeni düzenleme ile yayınlara ilişkin yeni suç tanımlarının oluşturulduğuna dikkat çekti. Demirdöğen, “Bir eylem sonrası ağıt yakılması, anne ve babaların, eşlerin, çocukların feryatları ve teröre sebep olan siyasi iktidarları eleştiren feryatlar bile yayımlanamayacak. Bu suçlamayla televizyonlara hem para hem de program durdurma cezaları verilebilecektir” dedi.

MİT ve Emniyet’e sorulacak!

Öte yandan RTÜK, yeni açılacak televizyon kanalları için lisans başvurularında, “milli güvenlik, kamu düzeninin korunması ve kamu yararı” adı altında inceleme yapacak. RTÜK, Televizyon kanalının kurulması için MİT ve Emniyet’ten görüş alacak ve görüşün alınmasının ardından başvuru reddedilebilecek.

İSTANBUL