Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

‘Suç üretme çabalarına son verilmeli’

->

-> 13

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mêrdîn’in (Mardin) Qoser (Kızıltepe) ilçesinde iş bırakma eylemine katıldıkları ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan üyeleri için yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Sendikal eylemlerden zorla suç üretme çabalarına son verilmelidir” denildi.

Siyasi iktidarın “tek adam yönetimi hedefi doğrultusunda hayata geçirdiği hukuksuz uygulamaların OHAL ile birlikte belirgin artış gösterdiği” ifadelerine yer verilen açıklamada, temel demokratik tepkilerin şiddetle bastırıldığına dikkat çekilerek, yıldırma ve korkutma amaçlı gözaltı ve tutuklamalara başvurulduğu kaydedildi. Açıklamada, başkanlığa karşı olan her kesimin hedef haline getirildiği vurgulandı.

İktidarın yasal sendikal eylemler ve sosyal medya paylaşımlarından korkar hale geldiğinin altı çizilen açıklamada, “Tamamen keyfi ve hukuk dışı bir kararla haksızlığa uğrayan eğitim emekçilerinin haklı ve meşru eylemlerinden suç üretmeye çalışanlara, bu şekilde suç işlediklerini hatırlatır, işledikleri bu tür suçların bedelini yargı karşısında vermeleri için gerekli tüm adımları atacağımızı belirtiriz” denildi.

Açıklamada, gözaltına alınan ve tutuklanan üyelerin derhal serbest bırakılması istendi.