Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Sarısülük’ü katleden polise ‘suç aleti’ geri verilecek

->

-> 108

Gezi Direnişi sırasında Ethem Sarısülük’ü katleden polis Ahmet Şahbaz’a verilen 10 bin liralık para cezası yetmedi, ‘Suç aleti’ olan silah da Şahbaz’a iade edilecek. Silahın kamu malı olmadığının belirtildiği kararda, Şahbaz’ın silahını kullanmakta imtina ettiği ileri sürüldü

Ankara’da Gezi Direnişi sırasında Ethem Sarısülük’ü vurarak katleden ve ödül gibi ceza verilerek 10 bin lira para cezasına çarptırılan polis Ahmet Şahbaz’a kullandığı silah geri verilecek. Cumhuriyet Gazetesi’nden Alican Uludağ’ın haberine göre; Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Ethem Sarısülük davasındaki gerekçesinde sanık polis Şahbaz’ın delil olarak saklanan silahının, sanığa teslim edilmesi için Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne verilmesine karar verdi.

Ceza arttırımı yapılmadı

Şahbaz’a “Kamu görevine ait araç ve gereçleri suçta kullanma” maddesinden ceza artırımı yapılmasına gerek olmadığının belirtildiği kararda, gerekçe olarak silahın kamu malı değil, sanığa ait olduğunu ifade etti. Kararda söz konusu arttırımın sadece kamu malı silahlarda yapılabileceği ifade edildi.

Silah kullanmaktan imtina etmiş

Gezi Direnişi sırasında polis tarafından vurularak ve kullanılan gaz bombaları nedeniyle 12 yurttaşın yaşamını yitirmesine rağmen, kararda “polisin silah kullanmaktan sürekli imtina ettiği” ileri sürüldü.

Silah Şahbaz’a iade edilecek

Savcılığın suçta kullanılması sebebiyle sanığa ait silah ve eklerinin müsaderesi talebini reddeden mahkeme heyeti, sanık Şahbaz’ın Ethem Sarısülük’ü taksirle öldürdüğünü savunarak, silahın müsadere edilmeyeceğine karar verdi. Yani silah, Ankara Emniyeti’ne gönderilecek ve işlemler tamamlandıktan sonra Şahbaz’a teslim edilecek.

Direnme hakkı ‘ütopik’miş

Öte yandan Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ödül gibi ceza verilen Şahbaz’ı akladığı, katledilen Sarısülük’ü suçladığı ve Gezi Direnişi’ni mahkum etmeye çalıştığı kararında, Gezi Direnişi’nde sıkça dile getirilen “baskıya karşı direnme hakkı”, “ütopik” olarak nitelendirildi. Mahkeme “baskıya karşı direnme hakkı”na ilişkin Sarısülük’ün avukatlarının Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuruya, “Gezi Direnişi’ni meşrulaştırmak için kullanılan bir kavram” dedi.

ANKARA