Bizi takip edin

Kadın

Paris Katliamı protesto edildi

->

-> 15

Üç Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in 9 Ocak 2013’te Paris’te katledilmesinin yıldönümünde birçok Avrupa ülkesinde protesto eylemleri yapıldı. Almanya’nın Dresden kentinde UTA Kadın Meclisi öncülüğünde ve Alman kadın kurumlarının katılımıyla Hauptstrasse’dan Alaunplatz’a kadar bir yürüyüş düzenlendi. “Adalet İstiyoruz” yazılı pankartı taşıyan eylemciler, sık sık “İki yüzlü Fransa” sloganlar attı. Yürüyüşten sonra düzenlenen mitingde yapılan konuşmalarda, Fransız devletinden katliamın arkasındaki güçlerin açığa çıkarması istendi. Almanya’nın Hamburg, Aachen, Köln, Duisburg, Frankfurt, Bonn, Darmstadt, Freiburg ve Düsseldorf’da da anma etkinliği düzenlendi. Başkent Berlin’de ise bir yürüyüş düzenlendi. U-Bahnhof Kleis Park’ta başlayan yürüyüşe Sakine Cansız’ın babası İsmail Cansız ve akrabalarının yanı sıra Kürt dostu Almanlar da katıldı.

Güney Fransa’nın Toulouse kentinde de 3 Kürt kadın devrimci için bir anma etkinliği düzenlendi. Kürtlerin yanı sıra Dünya Kadın Yürüyüşü, Barış Hareketi, Fransız Komünist Partisi (PCF), Yeni Antikapitalist Parti (NPA), CGT sendikası ve İşçi Yolu (Voie prolétarienne) gibi oluşumlar da destek verdi. Fransa Demokratik Kürt Konseyi tarafından hazırlanan bildirinin okunduğu eylemde, Fransız hükümetinin katliama dair hukuksal süreci geciktirmesi sert bir dille eleştirildi. Fransa’nın Strasbourg kentinde de bir araya gelen onlarca kişi, katliamı ve Fransız devletinin tavrını protesto etti. Yunanistan’ın başkenti Atina’da da Lavrion Kadın Kömünü’nün çağrısıyla Fransa’nın başkenti Paris’te katledilen devrimci Kürt kadınlar için bir araya gelindi. Omonia Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, ellerinde Türk devletini kınayan ve katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarını taşıyarak Fransa’nın Atina Büyükelçiliğine yürüdü. Büyükelçilik binasının önünde açıklama yapan kitle, Fransa devletinden katliamın arkasındaki güçleri açığa çıkarmasını istedi. “Adalet yerini bulana kadar mücadelemiz sürecek” mesajının verildiği eylem, slogan ve marşlarla sona erdi.

9skmSKM üç Kürt kadın devrimci için pankart astı

Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimci için Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM), İstanbul’da pankart astı. SKM, katledilişlerinin 4. yılında Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla söylemez için “Rosa’lardan Sakine’lere vardık, varız var olacağız” sloganıyla Sultangazi ilçesinin Gazi Mahallesi’ne pankart astı.

HABER MERKEZİ / ANF