Bizi takip edin

Dünya

Musul’da 25 kuyudan 16’sı söndürüldü

->

-> 6

Musul kentinin güneyindeki Kayyara nahiyesinde DAİŞ’in ateşe verdiği 25 petrol kuyusunun 16’sında yangının söndürüldüğü bildirildi.

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, yaptığı yazılı açıklamada, Kayyara’daki yangın söndürme çalışmalarının Kuzey Petrol Şirketi’ne bağlı teknik personel ve mühendislerden oluşan ekipler ile Sivil Savunma birliklerinin katkısıyla sürdüğünü belirterek, “Çalışmalar sonucu 16 kuyudaki yangın söndürüldü, diğer kuyulardaki yangınların söndürülmesi için de çalışmalar devam ediyor” ifadesini kullandı. Yangın söndürme ekibinden Yasir ed-Delfi ise petrol kuyularındaki yangın söndürme işleminin normalden daha zor olduğunu ve farklı ekipmanlar gerektirdiğini söyledi.

Delfi, DAİŞ’ın petrol kuyularını ateşe vermeden önce bölgeye döşediği mayınların temizlenmesi işlemleri nedeniyle söndürme çalışmalarının yavaş ilerlediğini ifade etti. DAİŞ, Haziran 2014’ten bu yana elinde tuttuğu Kayyara’nın geçen yıl ağustos ayında alınmasının ardından petrol kuyularını ateşe vermişti. Sivil Savunma İdaresi’ne bağlı ekipler, petrol kuyularında yangın söndürme çalışmalarına devam ediyor.

MUSUL