Bizi takip edin

Emek-Ekonomi

Metalde büyük grev 20 Ocak’ta

->

-> 26

Birleşik Metal-İş Sendikası’nın Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile yürütmüş olduğu grup toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde ortaya çıkan uyuşmazlık, Birleşik Metal-İş’in grev kararı almasına neden oldu. İşverenlerin grev kararına yanıtı grev oylaması organizasyonu oldu. EMİS’i oluşturan uluslararası şirketler General Elektrik Grid Solution, Schneider Enerji, Schneider Elektrik ve ABB işyerlerinde çalışan 2 bin 200 işçiyi kapsayan ve 7 Eylül’de başlayan grup TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, Birleşik Metal-İş Sendikası 26 Aralık 2016 tarihinde grev kararı alarak aynı gün işyerlerinde grevi ilan etti ve 20 Ocak 2017’de grev uygulamasının başlayacağını duyurdu.

‘Evet’ diyen işyerlerinde grev

Grev oylamalarının ilki, 4 Ocak’ta Schneider Enerji’de yapıldı. Çabalar ilk meyvesini verdi. 309 “Evet”e karşı, 110 “Hayır” oyu ile sendika “Greve Evet” çıkarmayı başardı. 6 Ocak günü de Schneider Elektrik ve GE Grid Solution işyerlerinde grev oylaması yapıldı. GE Grid Solution’da 683 “Evet”e karşı 161 “Hayır” oyu alındı. Bir kritik işyeri de, Schneider Elektrik işyerleriydi. Burada da sonuç 708 “Evet”e 567 “Hayır” oldu. İşyerlerinin hepsinde beyaz yaka çalışanların desteği ve dayanışmasıyla greve “Evet” çıktı. Böylece, işverenlerin mavi yaka işçilerin karşısına beyaz yakayı dikme girişimi boşa çıktı. Grev oylamasından “Evet” çıkan işyerlerinde, 20 Ocak tarihinde işçiler greve çıkacak. İşçiler, yasaların her daim işvereni kollayan kanun hükümlerine karşı tek tek mücadele ederek bugüne kadar engelleri ortadan kaldırmayı başardılar. Ama henüz tüm tehlikeler ortadan kalkmış değil. İşverenlerin adil bir TİS’in aracı olan grevi durdurmak için ellerindeki kartlar henüz bitmiş değil, bundan sonra da hükümeti devreye sokup, Bakanlar Kurulu kararı ile “grev erteleme” çıkarmaları, söz konusu olabilir.

ABB işçileri de ‘evet’ dedi

DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası ile patron sendikası EMİS arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin tıkanmasıyla EMİS’e bağlı fabrikalarda yapılan grev oylamalarında işçiler greve “Evet” dedi. General Elektrik ve Schneider Enerji’de yapılan oylamaların ardından, son grev oylaması ABB fabrikalarında yapıldı. Dün yapılan oylamada işçiler greve “Evet” diyerek EMİS’e karşı mücadelede kararlılık gösterdi.

HABER MERKEZİ