Bizi takip edin

Politika

Meclis’te tansiyon yükseldi; üç madde kabul edildi

->

-> 97

‘Başkanlık tasarısı’nın üçüncü maddesi için oylama işlemi başladı. AKP’lilerin gizli oylamaya uymaması nedeniyle CHP ve AKP milletvekilleri arasında kavga çıktı. Çıkan kavgada CHP Milletvekili Fatma Kaplan darp edildi. Yeniden yapılan oylamada tasarının üçüncü, dördüncü ve beşinci maddeler kabul edildi

“Başkanlık tasarısı”nın üçüncü maddesine ilişkin gruplar adına konuşmaların ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Ardından Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) değişiklik, CHP’nin de aykırılık önergesi görüşüldü. HDP Bedlîs (Bitlis) Milletvekili Mizgin Irgat, “Bu AKP iktidarının popülist çalışmalarının bir örneğidir. Teklifin bir bütünün bir tarafa bırakarak, sadece bu maddeyi baz alarak olumlu bir gelişme gibi ele alamayız. Birçok genç arkadaşımızı ki buradan özür diliyorum; sayısız genç arkadaşın işlevi ne olacak. Siz Meclis’i bu kadar işlevsizleştirirken, hangi vekil nasıl siyaset yürütecek. Lider sultasını geçtik, cumhurbaşkanı sultasına geçtik” dedi.

Akdoğan’a Dolmabahçe hatırlatması

Dolmabahçe Mutakabatı’nı hatırlatan Irgat, AKP grubu adına konuşan Yalçın Akdoğan’a bu mutabakata dair düşüncelerini sordu. Irgat, “Her bir maddesi Türkiye’nin yüzyılık sorunlarına çözüm getirecek noktadaydı. Demokratik çözümünün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanmasına dönük idi” diyerek, bir kez daha mutabakattaki 10 maddeyi kürsüden okudu. Akdoğan’ın Irgat’ın hatırlatmaları karşısında konuşmamayı tercih etti.

Üçüncü madde kabul edildi

Daha sonra üçüncü maddeye ilişkin oylamaya geçildi. Oy verme işlemine geçilmesinden kısa bir süre sonra gizli oylamaya uyulmadığı için oy verme işlemi kısa bir süreliğine durduruldu. Oylama sırasında AKP ve CHP’li vekiller arasında kavga çıktı. AKP Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın görüntü çeken CHP’li vekil Fatma Kaplan’ın üstüne yürüdü. Hürriyet, kavga sırasında darp edildiğini belirterek, boynundaki izleri gösterdi ve “Yere batsın anayasanız yere batsın başkanlığınız” ifadesini kullandı. Ardından ara verilen oylama iptal edildi. Yeniden yapılan oylamada üçüncü madde 139 “hayır” oyuna karşılık 341 “evet” oyuyla kabul edildi.

Kürsü ‘işgaline’ rağmen oylama

4 yılda bir yapılan Cumhurbaşkanı seçimlerinin 5 yılda bir yapılmasını öngören dördüncü madde 139 “hayır” oyuna karşı 343 “evet” oyuyla kabul edildi.

“…Bakanlar Kurulunu ve Bakanları denetlemek…” görev ve yetkisinin, Meclis görev ve yetkileri arasından çıkarılması öngören beşinci madde de görüşülmeye başlandı. Beşinci maddenin görüşmelerine kavgayla başlandı. CHP’nin ara verilmemesi üzerine kürsüyü “işgal” etmesiyle tartışma yaşandı. Kürsü işgaline rağmen, oylama yapıldı. MHP ve AKP’nin katılımıyla yapılan oylamada beşinci madde, 343 “evet” oyuyla kabul edildi.

ANKARA