Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Hasan Ferit Gedik davası sanığına tahliye

->

-> 36

Gülsuyu’nda, uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan yürüyüşte katledilen Hasan Ferit Gedik’in davası, bugün Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. İddinamede çete lideri olarak belirtilen Mesut Tarhan, tahliye edildi

İstanbul Maltepe’deki Gülsuyu Mahallesi’nde 2013 Eylül’ünde uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan protesto yürüyüşü sırasında Hasan Ferit Gedik’in ateş açılarak katledilmesi ve çok sayıda kişinin de yaralanmasına ilişkin dava Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 29’uncu celsesi görülen duruşmaya 6’sı tutuklu 11 sanık ile Gedik’in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray ile tarafların avukatları katıldı. Duruşma salonunun olduğu blokta asansörlerin devre dışı bırakılması dikkat çekti.

Sanıktan ‘biz arkadaşız’ savunması

Duruşmada savcı dosyayı incelediğini belirterek, Gedik’in katledilmesi Gökhan Aktaş’ın da aralarında bulunduğu 3 kişinin yaralanması olayıyla ilgili olay yerinde bulunan kovanların daha önce Ayhan Koca’nın ikametine ateş edilmesi olayında kullanıldığının belirtildiğini kaydetti. Bu saldırılara ilişkin evrakları Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden isteyen savcı, silahların olay tarihlerinde kim tarafından, nasıl ve hangi amaçla kullanıldığı yönünde hazırlanan raporların da emniyetten istenmesini talep etti. Mahkemede savunma yapan tutuklu sanıklardan Mesut Turhan, “38 aydır tutukluyum. Hasan Ferit olayında İstanbul’da değildim. Neye dayanarak ben çete lideri olarak görülüyorum? Ben ne demişim, ne söylediğimi yapmışlar? Çete yoktur, biz mahalleden arkadaşız” dedi.

Sanıktan silah savunması

Tutuksuz sanık Emrah Ok ise, “Ben neden silah taşıyorum kimse sormuyor. Kapımın önünde 3 kez silahlı saldırıya uğradım. Gülsuyu mahallesinde silahlı, maskeli gezen insanlar var. DHKP-C terör örgütü beni ve ailemi tehdit ediyor. Biz çete değiliz. Aynı mahallede oturuyoruz” diye konuştu.

Sanık tahliye edildi

Duruşmada diğer sanıklar beratlarını talep ederken, mahkeme heyeti, savcının talepleriyle ilgili gerekli yazıların yazılmasına, iddianamede örgüt lideri olarak belirtilen sanık Mesut Turhan’ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İSTANBUL