Bizi takip edin

Hak İhlalleri

‘Bizim durduğumuz yer doğruların olduğu yerdir’

->

-> 112

Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği davasında Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, gazeteci Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin bir kez daha hakim karşısına çıktı. Duruşma sonrası adliye bahçesinde basın açıklaması yapıldı. Fincancı, ‘Bizim durduğumuz yer doğruların olduğu yerdir’ diyerek basın özgürlüğünü savundu

Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yapan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve Bianet raportörü Erol Önderoğlu ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin’in “örgüt propagandası” iddiasıyla yargılandıkları davanın ikinci duruşması görüldü. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Fincancı ve Önderoğlu ile avukatları hazır bulundu. Duruşmaya çok sayıda gazeteci, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticileri de izleyici olarak katıldı.

Duruşma 21 Mart’a ertelendi

Gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ise duruşmaya getirilmedi. Duruşma, celse arasında mahkemeye gönderilen belgelerin okunmasıyla başladı. Mahkeme heyeti, yazar Ahmet Nesin’in ifadesinin alınmadığı gerekçesiyle duruşmayı 21 Mart gününe erteledi.

‘Gazeteciler hakikati söylediği için yargılanıyor’

Duruşmanın ardından heyet ve gazeteciler adliye önünde açıklama yaptı. Yargılanan gazetecilere dikkat çeken Prof. Dr. Fincancı, “Bugün pek çok gazeteci hakikati dile getirdiği için yargılanıyor” dedi. Dışarda olan gazeteci sayısından daha fazlasının cezaevinde olduğunu kaydeden Fincancı, “Bizim durduğumuz yer doğruların olduğu yerdir. Biz mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Erol_Önderoğlu

‘Biz onlardan önce vardık’

AKP döneminde kurulan sendikalar olmadığını dile getiren Erol Önderoğlu, “Biz onlardan önce de vardık. Bizler gazeteciliğimizi her koşulda yaptık, bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz. Bizim amacımız en temel insan haklarının ihlal edilmediği, KHK’ler ile hayatlarının karartılmadığı bir Türkiye istiyoruz ve bunun mücadelesini veriyoruz. Türkiye’de bunun mücadelesini vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Erdem_Gül

‘Evet biz örgüt üyesiyiz’

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül, “Evet biz bir örgütün üyesi olabiliriz. Biz gazetecilik örgütleri üyesiyiz. Gazeteciler cezaevlerinden ve adliyelerden bir an önce çıkarılsın” dedi. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, “Bu mahkeme heyetinden başka beklediğimiz bir şey değil. Bu bir medya davasıdır ne silahlı örgütü… Şaka mısınız siz?” diye konuştu.

‘Ertelenen demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğüdür’

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, “Duruşmalar bugün bir kez daha ertelendi. Ertelenen demokrasi, insan hakları ve ifade özgürlüğüdür” dedi. Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ise, 6 gazetecinin 18 gündür gözaltında tutulduğuna dikkat çekerek, “Bu darbe süreçlerinde yaşanan bir durumdur. Endişeliyiz. Gözaltı süresinin uzayabileceği endişesini taşıyoruz” dedi. Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Arzu Demir de, “Savcılık iddiaları araştıracağına bizim arkadaşlarımızı gözaltına alıyor” diye konuştu.

İSTANBUL