Bizi takip edin

Haber

DNA örneklerine rağmen 52 cenaze kimsesizler mezarlığında

->

-> 24

Gever’de yaşamını yitiren ve Erzerom’da kimsesizler mezarlığına defnedilen 52 cenaze, ailelerin Erzurum ATK’ye DNA örnekleri vermelerine rağmen 1 yıla yakın zamandır yanıt verilmedi

Colêmerg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde 12 Mart 2016 tarihinde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” sonrasında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden 52 YPS ve YPS-JIN üyesine ait cenaze, 1 yıla yakın zamandır kimsesizler mezarlığında. Otopsi için Erzerom’a (Erzurum) getirilip defnedildikleri belirtilen 52 cenazenin kime ait olduğu halen bilinmiyor.

52 ‘kimsesiz’ mezar bir arada

Otopsi işlemleri sonrası Erzurum Adli Tıp Kurumu (ATK) ile Büyükşehir Belediyesi Mezarlar Müdürlüğü yetkilileri arasında imzalanan belgelerde numaraları ve defin yerleri karıştırıldığı kamuoyuna yansıyan cenazeler, verilen DNA örneklerine rağmen başvuran ailelere verilmiyor. Farklı tarihlerde defnedilen 52 cenaze, kent merkezinin uzağında olan Abdurrahman Gazi Mezarlığı’nın bir bölümünde yer alıyor. Binlerce cenazenin defnedildiği mezarlıkta, 52 “kimsesiz” mezar bir arada bulunuyor. Yarım metreyi aşan kar nedeniyle, yan yana ve birden başlayarak numaralandırılmış mezarlardan sadece 52 ve 21 numaralı mezarlar görülebiliyor.

ERZEROM