Bizi takip edin

Haber

Cenaze üzerine inşaat!

->

-> 17

Sûr’da yaşamını yitiren Hakan Arslan’ın cenazesi 1 yıldır alınamadı. Tüm girişimlere rağmen çocuklarının cenazesini alamayan aile, Arslan’ın cenazesinin bulunduğu mahallede inşaat projesinin başlatılmasına tepki gösterdi

Amed’in Sûr ilçesinde 104 gün süren çatışmalarda 25 Ocak 2016’da yaşamını yitiren ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle Sûr’da defnedilen Hakan Arslan’ın cenazesinden 352 gündür haber yok. Aile, cenazenin bulunması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2 defa yaptığı başvurudan sonuç alamadı.Aile daha sonra avukatları aracılığıyla Sûr’dan çıkan ve tutuklanan kişilerle cezaevinde yapılan görüşme sonucunda cenazenin yasaklı alandaki Hasırlı Mahallesi’ndeki Hasırlı Camisi yanına defnedildiğini öğrenmişti. Bunun üzerine cenazenin defnedildiği yerin tespit edilip, çıkarılması için tekrar başvuruda bulunan aileye savcılık, cenazenin defnedildiği belirtilen yerde daha önce yapılan arama ve kazı çalışmalarında herhangi bir cenazeye rastlanmadığı gerekçesiyle taleplerini reddetti.

8-hakan-arslan-21 yıl oldu

Yıkım ve hafriyat çalışmasının devam ettiği Sûr’da, halkın itirazlarına rağmen, Arslan’ın cenazesinin defnedildiği alanda “Sur sevgi ile yükseliyor” sloganı ile inşaat projesi başladı. Sûr’da inşaat devam ederse oğlunun cenazesini bulamayacağını söyleyen Arslan’ın babası Ali Rıza Arslan, “Bir yıldır oğlumun cenazesini alamıyorum. Sur’da daha inşaat başlamadan devlet oğlumun cenazesini ya kendisi çıkarsın ya da bana müsaade etsin ben kendi çabamla çıkartayım. Devletten talebim budur. 352 gündür cenazenin bulunmasını bekliyoruz” diye kaydetti.

Görevden alındılar

Ailenin Avukatı Ferhat Kılınç, Arslan’ın yaşamını yitirdiği tarihten bu yana cenazenin bulunması için yapmış oldukları girişimlere rağmen bugüne kadar olumlu bir sonuç alamadıklarını kaydetti. Arslan’ın cenazesinin hala Sûr’da olduğunu belirten Kılınç, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine cenazeyi almak için Diyarbakır Valiliği’ne başvurduklarını belirterek, “Sur ile ilgilenen vali yardımcısı ‘FETÖ/PDY’ soruşturması kapsamında görevden alındı. Halen başvurumuz ile ilgili valilikten bir geri dönüş olmadı. Sizin aracılığınızla ilgili herkese çağrıda bulunuyoruz. Halen Sur’da olan Hakan Arslan’ın cenazesinin biran önce bulunarak, ailesine teslim edilmesini istiyoruz. Aile kayıp olan çocuklarının bir mezarının olmasını istiyor. Çocuklarının mezarında bir Fatiha okumak istiyor” diye konuştu.

AMED