Bizi takip edin

Dünya

Anastasiadis: Yoğun çalışacağız

->

-> 9

Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde sürdürülen ve 9 Ocak’ta başlayan müzakerelere, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla İsviçre’deki BM Cenevre Ofisi’nde devam ediliyor.

Basın mensuplarının görüntü almasının ardından liderler müzakerelerin yapıldığı odaya geçti. BM Cenevre Ofisi’ne girerken basın mensuplarının sorusu üzerine Anastasiadis, “Müzakereleri olumlu şekilde sonlandırmak için umutlu ve yoğun bir şekilde çalışacağız” dedi. Müzakerelerin ilk gününde Mülkiyet, ardından Yönetim ve Güç Paylaşımı konuları ele alınmış ve Güvenlik ve Garantiler ile ilgili de fikir teatisinde bulunulmuştu.

Son aşama mı?

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ise pazartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Kıbrıs müzakerelerine iyi bir başlangıç yaptıklarını belirterek “Şimdi son aşamaya gelmiş bulunuyoruz. Gerçeğin ortaya çıkacağı bir andayız. Mantığım güçlü bir şekilde ‘zor ama mümkün’ olacağını söylüyor” demişti.

Müzakerelerin ardından 12 Ocak’ta, garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı uluslararası konferans düzenlenecek.

CENEVRE