Bizi takip edin

Dünya

ABD: Görüşme yapılacak masada PYD olmalı

->

-> 7

Suriye’nin geleceğinin şekillendirilmesinde önemli bir yere sahip olacak Astana görüşmeleri öncesinde ABD, PYD’nin de görüşme masasında olması gerektiğini ve bunun Suriye’nin Dostları Grubu’na aktarıldığını dile getirdi

ABD Dışişleri Başkanlığı Sözcüsü Yardımcısı Mark Toner’dan Ortadoğu’daki gelişmeler ve Kürtlerin rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Günlük basın toplantısında konuşan Toner, Suriye’deki barışın sağlanması sürecinde, Birleşmiş Milletler’in (BM) öncülük edeceği tek çözüm yolu olduğuna ilişkin, ABD’nin görüşünün değişmediğini belirtti. Toner, barış görüşmelerinde kimlerin yer alacağının, barış görüşmelerine önderlik eden gruplara ve Suriye halkına bağlı olduğunu söyledi.

‘DAİŞ’e karşı en etkili mücadele eden grup PYD’

Bir soruya verdiği yanıtta Suriyeli Kürtleri temsil eden PYD’nin, DAİŞ çetelerine karşı en etkili mücadele eden grup olduğunu ve PYD’nin de, barış görüşmelerinin yapılacağı masada olması gerektiğini dile getiren Toner, “PYD savaşta varlığı olan bir grup. Suriye’deki çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor. Bize göre, bir noktada bu sürecin bir parçası olmak zorundalar” dedi.

‘YPG DAİŞ’e karşı önemli ve etkili bir güç’

YPG’ye silah verilip verilmediği tartışmalarına da değinen Toner, “YPG DAİŞ’e karşı önemli ve etkili bir güç. Türk hükümetinin PYD ile duyarlılığını göz önünde bulunduruyoruz” diyerek konudaki duyarlılığa dikkat çekti. Toner, “Savunma Bakanı Ash Carter’ın, geçtiğimiz Nisan ayı sonlarında Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham’ın soruları üzerine, ABD’nin, Türkiye’nin tüm karşı çıkışlarına karşın silah ve maddi yardım sağladığı PYD ve PKK arasında işbirliği olduğunu bildiği’ sözlerinin anımsatılması üzerine, “Carter’ın açıklamaları şu an önümde olmadığı için buna ilişkin değerlendirme yapamayacağım” dedi.

‘Türkiye’deki gelişmeleri yakından izliyoruz’

Türkiye’de anayasa ‘başkanlık tasarısı’ ve sistem değişikliği için yapılan çalışmalara ilişkin sorulara verdiği yanıtlarda, gelişmeleri yakından izlediklerini belirten Toner, “Bir ortak ve müttefik olarak gelişmeleri yakından izliyoruz. Türk parlamentosu ve halkının karar vereceği içişleri konusuna girmeyeceğim. Daha önceleri de söylediğimiz gibi, Türkiye’nin demokrasisi bizim için önemli, bize göre Türk halkı için de önemli, bunun farkındayız” diye konuştu.

PYD’nin masada olması Suriye’nin Dostları Grubu’na aktarıldı

Toner, başka bir soru üzerine de, ABD’nin süreç içerisinde PYD’nin de Suriye görüşmeleri masasında yer alması gerektiği görüşünü, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Suriye’nin Dostları Grubu’na bağlı ülkelere aktarıldığını da belirtti. Toner’in PYD’nin masada olması gerektiğine yönelik sözleri, Astana’da yapılması beklenen ve Suriye rejiminin de dahil olacağı, Suriye’nin geleceğini konusunda etkide bulunabilecek görüşmelerin hazırlığı olarak değerlendiriliyor.