Bizi takip edin

Yaşam

THY ve İDO seferlerini iptal etti

->

-> 85

Türkiye genelinde etkili olan kar yağışı, birçok ilde hayatı olumsuz yönde etkiliyor. THY, 338 uçuşun iptal edildiğini duyurdu. İDO, tüm dış hat seferlerinin seferlerini iptal etti
Türkiye’yi etkisi altına alan yoğun kar yağışı, hayatı olumsuz etklilemeye devam ediyor. Bazı illerde eğitime ara verilmemesi öğrenciler tarafından yoğun tepkiye neden oldu. Metropollerde önlemlerin alınmamasından kaynaklı yaşanan trafik kazaları trafiği felç etti. Hava ve deniz başta olmak üzere ulaşımda aksamalar sürüyor. Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre, öğle saatlerinden itibaren artan kar yağışı gece saatlerine kadar devam edecek.

İSTANBUL

Cuma gününden itibaren İstanbul’da etkisini sürdüren kar yağışı bugün de devam etti. Kar yağışıyla beraber sabah saatlerinde hava sıcaklığında da büyük düşüş yaşandı. Türk Hava Yolları (THY), 338 uçuşun iptal edildiğini duyurdu. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), tüm dış hat seferlerinin seferlerini iptal etti.

Caminin çatısı çöktü: Bir kişi yaşamını yitirdi

Bakırköy ilçesindeki Ataköy 5. Kısım Camii’nde cenaze namazı kılan cemaatin üzerine kar biriken tente çatı çöktü. Çatının çökmesine ilişkin açıklama yapan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, “1 kişi öldü. 10’un üzerinde de yaralı var” dedi. İstanbul Valiliği ise, bir kişinin yaşamını yitirdiğini, 40 kişinin yaralandığını açıkladı.

İZMİR

İzmir’in kent genelinde etkisini göstermeye başlayan kar yağışı, trafiği olumsuz etkiliyor. Bazı ilçeleri hava sıcaklığı – 7’ye kadar düşerken, Bergama ilçesinde eğitime bir gün ara verildi.

MANİSA

Manisa’nın bazı ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitime ara verildiği bildirdi. Valilikten yapılan açıklamada, kar yağışı nedeniyle Gördes ilçesinin tamamında, Akhisar, Kırkağaç, Şehzadeler ve Yunusemre ilçelerinde ise taşımalı sistem kapsamındaki öğrenciler için eğitime ara verildiği belirtildi.

SAMSUN

Samsun’da kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitime ara verildiği açıklandı. Yağış nedeniyle, Terme, Vezirköprü, Havza, Kavak, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçelerinde eğitime ara verildi.

ORDU

Ordu’da da devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle 11 ilçede okullar bir gün süreyle tatil edildi. Öte yandan kentte kar nedeniyle kapanan mahalle yollarının açılması için ekiplerin çalışması sürüyor.

KASTAMONU

Kastamonu’da etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezinde bulunan okullarda eğitime ara verildi. Kamuda çalışan engelli ve hamilelere de idari izinli sayıldı.

ÇORUM

Çorum’da kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitim gören öğrenciler için okullar bir gün süreyle tatil edildi.

SİNOP

Sinop’ta kar yağışı nedeniyle yarın bazı ilçelerde eğitim yapılmayacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, kentte aralıklarla devam eden kar yağışı sebebiyle Saraydüzü ilçesinin tamamında, Erfelek, Türkeli, ve Durağan ilçelerinde ise taşımalı eğitim görülen okullarda eğitime ara verildi.

SAKARYA

Sakarya’da yoğun kar yağışı sonrasında 3 ilçede okullar tatil edildi.

KOCAELİ

Kocaeli’de olumsuz hava koşulları nedeniyle okullar tatil edildi.

TOKAT

Tokat il merkezi ve ilçelerinde devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda kar tatili bir gün daha uzatıldı.

ÇANAKKALE

Çanakkale kent genelinde dört gündür etkili kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

YALOVA

Yalova’da yoğun buzlanma nedeniyle il genelinde tüm anaokulları, ilk ve ortaokullar ile liselerde bir gün süre ile eğitim ve öğretime ara verildi.

BALIKESİR

Balıkesir’de kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle 12 ilçede tüm okullar, 3 ilçede ise taşımalı eğitim veren okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

Yine Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli valilikleri, elverişsiz hava koşulları nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildiğini açıkladı.

Zehirlenmelere dikkat!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ö. Varlık Özerciyes, yaptığı açıklamada son dönemde görülen karbon monoksit zehirlenmelerine ilişkin bilgi verdi. Özerciyes, sobaların yanlış kurulumu ve yakılması, baca temizliğinin yaptırılmaması, kalitesiz ve standartlara uymayan yakıt kullanılması sonucu yurttaşların karbon monoksit zehirlenmesinden hayatını kaybettiğini belirtti. Özerciyes zehirlenmelerin önüne geçmek için “Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı. Soba, kapasitesine uygun bir odaya veya mahalle kurulmalıdır. Soba sıcaktan etkilenmeyen yanmaz bir levha ya da tercihen mermer üzerine yerleştirilmelidir. Lodoslu havalarda kesinlikle soba yakılmamalıdır. Karbon monoksit zehirlenmelerinin belirtileri yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi ve halsizlikle başlar. Uyku hali, bunaltı, kusma, görme bulanıklığı ve huzursuzluk oluşur. Bu belirtilerin bir veya birkaçının hissedilmesi halinde öncelikli olarak kapı ve pencereler mutlaka açılmalıdır” dedi.