Bizi takip edin

Hak İhlalleri

Sûr Davası’nda ‘Bir senaryo oluşturdunuz’ diyen tanığa hakimden engelleme!

->

-> 98

‘Sokağa çıkma yasağı’ ilan edilen Sûr’da çekilen görüntülerde teslim olduğu iddia edilen M.Ş.A. ve M.S.A. hakkında ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis’ istemiyle açılan davanın duruşmasında tanık olarak dinlenen N.D.’nin ifadesi engellendi. Mahkeme başkanı, ‘Bir senaryo oluşturup bizi boş yere burada tutuyorsunuz’ diyen N.D.’yi, ‘Kes sesini’ diyerek engelledi

Yıkım ve talanın sürdüğü Amed’in Sûr ilçesinde “sokağa çıkma yasağı” sırasında teslim olduklarına ilişkin mizansen görüntüler çekilen ve basına servis edilen M.Ş.A. ve M.S.A. hakkında açılan davanın 2’nci duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. “Ağırlatırılmış müebbet hapis” ile yargılanan M.S.A. ve avukatının hazır bulunduğu duruşmaya, M.Ş.A. katılmadı. Heyet değişikliği kararının okunmasıyla başlayan duruşmada, başka bir davadan Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan N.D. isimli kadın, SEGBİS üzerinden tanık olarak dinlendi.

Hakimden tanığa: Kabul etsen de etmesen de…

Daha önce emniyette verdiği ifadeyi kabul etmeyen N.D., polisin hazırladığı ifadeyi zorla ve baskı altında imzaladığını söyledi. N.D.’nin “Bir senaryo oluşturup bizi burada boş yere tutuyorsunuz” demesi üzerine, mahkeme başkanı, “Kabul etsen de etmesen de yatırıyorlar seni. Kes sesini, kes, kes” diyerek, SEGBİS sistemini kapattırdı.

‘Beyanlarda çelişki var’

Tanıkların dinlenmesi ardından esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi. Ardından söz alan M.S.A’nın avukatı, müvekkilinin Sûr’da mağdur olan biri olduğunun araştırılmadığını belirterek, “Müvekkilimin emniyette hazırlanan fotoğraf teşhis tutanağının en alt kısmında ‘Ben bu teşhisleri yaparken avukat istemiyorum. Ancak imza atmayacağım’ şeklinde beyanı olmuştur. Buradaki çelişkiyi görmenizi istiyorum” dedi. Sûr’da mahsur kalan müvekkilinin ilçeden çıkarken sinematografik bir şekilde görüntülerinin çekilerek, “Devletin merhametli eli” denilip basına servis edildiğine dikkat çeken avukat, tahliye talep etti.

Duruşma ertelendi

Kısa bir aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi. Heyet dava dosyasındaki eksikliklerin tamamlanması için duruşmayı Mart ayına erteledi.

AMED